Captain Marvel Film Afişi

Captain Marvel Filmi Eleştirisi

Çizgi-roman sevdalıları ve Marvel Sinematik Evreni takipçilerinin heyecanla beklediği gün 8 Mart Dünya Kadınlar Günüydü.

 Captain Marvel çok az denebilecek bir tanıtım ve kafalarda pek çok soru işaretiyle beyaz perdeye gelmiş olsa da filmden sonra herkesin “açık, sade ve hatta biraz özensiz..” bir film izledik diyeceğini düşünüyorum. Black Panter, Iron Man, Dr. Strange gibi başarılı karakter hikayelerinden sonra MCU imzalı bir yapımda neredeyse Sony’nin bu güne dek süper kahraman temalı filmlerinde yaptığı hatalara benzer hataları ve özensizliği görmek bizleri bir tık aşağı çekti diyebilir miyiz acaba?  
Her şeyden önce şunu kabul etmek gerekir ki “Avengers: infinity war” ile büyük bir yankı koparan MCU Captain Marvel kozunu “Endgame” ile kullanmak istemiş olmasına rağmen gerek filmin 8 Mart’a denk getirilmesi gerekse dışı süslü içi tatsız bir ceviz gibi ortada kalmasının tek açıklaması; Endgame’e ayırılan büyük zaman emek ve para... En azından bu sinema anlayışını beğenmiş ve çocukluğu bu kahramanların hikayeleri, çizgi dizileri ile geçmiş kişiler için böyle olduğunu ummak en büyük tutunma kaynağıdır.   
Brie Larson, Samuel L. Jackson, Clark Gregg, Lashana Lynch Oyunculuğunu en çok beğendiğim isimler oldular. Brie Larson için yapılan film öncesi spekülasyonlara rağmen başarılı bir iş çıkarttığı söylenebilir. Bir de kesinlikle atlamamamız gereken bir isim daha var. Henüz on bir yaşındaki Akira Akbar...   
Filmin MCU’ya dahil ettiği yeni karakter yani Captain Marvel üzerine biraz konuşalım. Carol Danvers, geçmişiyle arasında büyük bir boşluk taşıyan bir kadın. Erkeklerce pek çok kez yere serilmiş ve aşağılanmış olsa da her defasında bu kez daha kararlı olarak ayağa kalkıyor. Bu fikir oldukça güzel ve Kadınlar Gününde izlemekten keyif aldığım bir film yapıyor “Captain Marvel”i. Fakat Captain Marvel’in bu evrene girmesi aslında uzun bir süredir Marvel özünün ve Stan Lee’nin temel fikirlerinin zıttı gibi. Captain Marvel Marvel evreninin Superman’i. Yenilmez, durdurulamaz ve korkunç yetenek ve güçlerle hareket ediyor. Üstelik bilinen bir kriptoniti dahi yok. Tekli filminde bu derece anlamsız bir güç ile tasvir edilmiş Captain Marvel; Avengers arasında da bu şekilde yer alsa bir dert; almasa bir dert.   
Parıltılı ışıklar, göz kamaştırıcı efektler ve ah keşke kör olsaydım diyeceğiniz mantık ve CGI hataları olan film umarım hem bizler için hem de MCU için güzel bir ders olur. Yine de filme gidin. After Credits ve Sarman kedi Goose için izlenebilir.
 

Yorumlar