Charlie's Angels Film Afişi

Charlie's Angels Filmi Eleştirisi

Çoğunlukla Amerikan televizyon dizilerinde birtakım ufak rollerle kameraya ısınan Elizabeth Banks’ı bir oyuncu olarak Açlık Oyunları’ndan tanıyacaksınız.Kendisi güzel ve yetenekli bir oyuncu olmanın yanında yönetmenlik alanında da çalışmalar yapıyor. Daha önce Mükemmel Uyum 2 filminin yönetmen koltuğunda bulunarak deneyim kazanmış Banks; bu kez 1970’lerin efsanelerinden Charlie’s Angels’ı yeniden beyazperdeye taşımak için çalışmış. 


Film üzerine konuşmaya başlamadan önce diğer pek çok alanda olduğu gibi bizlerin içerisinde bulunduğu sinema sektörünün erkek egemen yapısına biraz değinmek istedim. Fazlaca ticari kaygı barındıran bir sanat işi olarak sinemanın içerisinde hayata tutunmaya çalışan pek çok kadın emekçi olduğunu biliyoruz. Bu insanlar dişiyle tırnağıyla zor şartlarda bu sektörde yer etmeye çalışan insanlar. Türkiye’de sadece bu işi yapan oldukça yetenekli isimler oldu. Serra Yılmaz, Meral Okay, Nuran Evren Şit, Yeşim Ustaoğlu, Gülse Birsel, Biket İlhan gibi isimler şu anda aklıma gelenler. Dünya yeni bir çağda artık. Her alanda cinsiyet eşitliğinin sağlanabileceği bir ortamı oluşturmak için el ele çalışmamız gerekmekte ki ancak bu şekilde daha verimli ve üretken bir sektör elde etmiş olabiliriz. Charlie’nin Melekleri filmi bu bakımdan güzel bir mesaja sahip. Kadın bir yönetmenin elinden çıkmış bir “kadın gücü” filmi.


Film, Elena Houghlin isminde genç bir bilim kadınının geliştirdiği temiz ve yenilenebilir, güçlü bir enerji teknolojisinin yazılımındaki değiştirmeler ile silah olarak kullanılmak için yanlış ellere geçmesi ve Elena’nın Melekler ile işbirliği yaparak bu durumu çözmesi üzerinden ilerliyor. Charlie’nin Melekleri’nin John Bosley’si de emekli olmuş. Melekler bu olaylar sırasında bir köstebek olduğundan şüpheleniyorlar. Yönetmen Elizabeth Banks’ın bizzat hayat verdiği Bosley ise hedefte olan isimlerden. 


Oyuncu kadrosunda Kristen Stewart, Naomi Scott, Ella Balinska, Patrick Stewart, Sam Claflin, Djimon Hounsou gibi isimleri görüyoruz. Özellikle Kristen Stewart bu filmde rolünün ona verdiği yetkiye dayanarak keyifli bir oyunculuk ile diğer isimlerden biraz ayrılmış diyebiliriz. Onun haricinde Elizabeth Banks’ı da yönetmenliğinin yanı sıra oyunculuğu için de tebrik etmek gerekir. 


Filmin görsel efektlerinde ve CGI sahnelerinde korkunç bir teknik zaafiyet var. Gerçeklikten son derece uzak, özensiz bir görsellik oluşturmuş bu durum. İstanbul’da geçen sahnelere gelmeden önce söz konusu olan bu durum İstanbul’da son buluyor. Daha oturaklı, daha görsel bir film haline geliyor. İstanbul’daki havadan çekilen görüntüleri Usta Görüntü Yönetmeni Uğur İçbak çekmiş. 


Evet, bir noktadan sonra olaylar İstanbul’a taşınıyor. Galata ve Tarihi Yarımada çevresinde çekilen sahneler görsel bir zevk katıyor filme. Bunun haricinde Kapalı Çarşı ve İstanbul sokaklarında kültürel kaybolmuşluğumuzu bir yabancının gözünden izlemek ise oldukça üzücü bir durum.


Keyifli Seyirler.

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış, ilk yorumlayan sen ol.