Christopher Nolan’dan HBO Max’e Ağır Sözler

Christopher Nolan’dan HBO Max’e Ağır Sözler

Christopher Nolan, Warner Bros.’un filmlerini gösterime girdiği gün HBO Max’te yayınlanmasına tepki gösterdi.

Geçtiğimiz haftalarda Warner Bros., 2021’de çıkacak yapımlarının yayınlanması ile aldığı kararı duyurdu. Açıklamaya göre gişede ciddi bir gelir getirmesi beklenen Dune, The Matrix 4, The Suicide Squad gibi filmler, sinemalar ile aynı anda HBO Max‘te yayınlanacaktı. Pandemi dolayısıyla ekonomik olarak sıkıntılar yaşayan sinema salonları için bu karar panik yarattı. Geçtiğimiz yaz Warner Bros. bünyesi altında hazırladığı Tenet filmi vizyona giren Christopher Nolan, bu kararla ilgili düşüncelerini paylaştı. Nolan, Warner Bros.’un bu karardan kimseye söz etmediğini belirtirken bundan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Christopher Nolan imzalı Tenet filmi geçtiğimiz yazın sonlarında seyircisiyle buluşmuştu. Filmin izleyicileri sinema salonlarına çekeceği ve yaşanan krizden kurtaracağı gibi bir beklenti içerisine girilmişti. Fakat gişede beklentilerin altında kalması Tenet filmini salonlarda vizyona giren son büyük bütçeli film olmaktan kurtarmaya yetmedi. Film Kuzey Amerika’da 57 milyon dolar, uluslararası çapta 300 milyon dolarlık bir hasılat elde etti.

HBO Max En Kötü Dijital Platform

Christopher Nolan yapmış olduğu açıklamada “Bu konuyla ilgili çok tartışma dönüyor çünkü kimseye bundan bahsetmediler. Bu çok çok çok can sıkıcı bir karar, adeta sağ gösterip sol vurmak. Bu durum, yönetmenlere, yıldız oyunculara ve filmler için onca emek veren insanlara nasıl davranılmaması gerektiğinin bir örneği.2021 yılında dünyanın en iyi yönetmenlerinin, bu yapımlarda yıllardır çalışan en büyük oyuncularının beyazperde deneyimleri olması gerekiyordu. Mümkün olabilecek en geniş izleyici kitlesi için orada olmaları gerekiyordu. Şimdi ise yeni yayın platformları için, kendilerine hiç danışılmadan zararı kurtarmak için kullanılacaklar.” diyerek stüdyoya sitemini dile getirdi ve ekledi: “Sektörün en büyük sinemacılarından ve en önemli film yıldızlarından bazıları o gece dünyanın en büyük film stüdyosu için çalıştıklarını düşünerek yatağa girdiler ve uyandıklarında dünyanın en kötü dijital platformu için çalıştıklarını öğrendiler.” ifadelerini kullandı.

Warner Bros. bu konudaki açıklamasını 3 Aralık tarihinde duyurmuştu. 2021 senesinde vizyona girecek 17 film, vizyonla beraber aynı anda HBO Max’te yayınlanacak. Bu filmler arasında The Matrix 4, The Suicide Squad, Godzilla v. Kong, Dune gibi izleyicileri meraklandıran yapımlar bulunuyor.

Yorumlar