Çiçero Filminin Galasında Nazi Skandalı

Çiçero Filminin Galasında Nazi Skandalı

Çiçero filmini vizyona sokan Mustafa Uslu’nun filmin galasında bir skandala imza attığı ortaya çıktı.

Sinema literatürümüze Ayla ve Müslüm filmleri ile hızlı bir giriş yapan, “Ayla ve Müslüm’ün yapımcısından….” cümlesini hayatımıza sokan, Ayla’nın Oscar süreci ile ilgili tartışmalı ve ilginç sözler sarfeden, son olarak da Çiçero filmini vizyona sokan Mustafa Uslu’nun filmin galasında bir skandala imza attığı ortaya çıktı.

Filmin 18 Ocak’taki gösteriminden iki gün önce gerçekleştirilen galasında tema olarak Nazilerin Temerküz toplama kampının kullanılması ve insanların bu kampın içindeki kırmızı halılardan yürütülmesi büyük tepki çekti. Serdar Akar yönetmenliğinde çekilen ve başrolünde Erdal Beşikçioğlu’nun yer aldığı film vizyonda arzu ettiği girişi yapamamış ve olumsuz birçok yorum da almıştı.

Sosyal medyada önde gelen birçok isim sert sözlerle galada yapılan bu davranışı eleştirdi. Sinema yazarı Fırat Yücel, Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Çiçero filminin galasında Nazilerin toplama kamplarını kırmızı halıya taşımışlar, bu da katılımcıları çok etkilemiş, haberlerde öyle diyor! Promosyona gelin. Günümüz Türkiyesi Arendt’e ‘temsili kötülüğün sıradanlığı’ diye kitap yazdırırdı.” ifadelerini kullandı. Şalom gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve başyazarı İvo Morales ise “‘Çiçero’ filminin galasına bakınız. Bu anlaşılmaz cehaleti,bilinçsizliği nasıl anlatacağız?” şeklinde bir paylaşımla tepkisini sundu. Sovyetler Birliği’ne bağlı Kızıl Ordu birliklerinin, Polonya’da Almanya’nın kurduğu Auschwitz Toplama ve İmha Kampını ele geçirerek, kamptaki esirleri kurtardığı gün olan 27 Ocak’ı hatırlatan Şalom gazetesi yazarı Karel Valansi ise “Çok çirkin, saygısızca… bi de dalga geçer gibi 27 Ocak haftasında” diye yazdı. Geç Osmanlı Döneminde Yahudiler ve Filistinliler isminde bir kitap hazırlayan ve Brooklyn College’da yardımcı profesör olan Louis Fisman ise galanın Uluslararası Soykırım Anma Günü’nden hemen sonra yapıldığını belirtti ve “Bunu yapanlar ne düşünüyor?” diye sordu. Çiçero filmi, 2. dünya Savaşı yıllarında Ankara’daki İngiliz Büyükelçiliği’nde uşak olarak İrfan Bazna’nın hikâyesini anlatıyor. Başrolde Erdal Beşikçioğlu’nun yer aldığı film,  “Yüzyılın en büyük casusluk hikâyesi” olarak tanıtılmıştı.

Yorumlar