Çin Sinemalarında “Harry Potter“ Rüzgarı

Çin Sinemalarında “Harry Potter“ Rüzgarı

Coronavirüs salgını sonrasında Çin sinemasında “Harry Potter ve Felsefe Taşı“ gösterime girdi.

Bütün dünyayı kasıp kavuran coronavirüs salgınından sonra Çin, süreci en hızlı şekilde kontrol altına alan ülkeler arasında yer alıyor. Çin'de normalleşme adımları atılırken, Avrupa salgının zirvesini yaşıyordu ve Çin'de yavaş yavaş sinema salonları açılıyordu. Çin'de sinema sahipleri, salonlarına yönelik taleplerin artması için yeni filmlerden ziyade sinema tarihinin ünlü yapımlarını gösterime sokmayı tercih etti. Büyülü dünyası ile hala sevilerek izlenen "Harry Potter ve Felsefe Taşı" bu uygulama ile yeniden gösterime girdi. 16.000 normal salonda, 594 IMAX salonunda gösterimi yapılan filmden 13.6 milyon dolarlık gişe hasılatı elde edildi.

Eski Filmler Yeniden Vizyonda

Harry Potter serisinin ilk filmi "Felsefe Taşı"nın yanı sıra, Will Smith ve Martin Lawrence'ın başrolünde oynadığı "Bad Boys For Life" ve yönetmen Christopher Nolan'ın "Interstellar" filmi de Çin sinemalarında gösterilmeye başlayan önemli yapımlardan bazıları. Zamanından büyük hasılat elde edilen filmlerin yeniden vizyona sokulması, Çin sinemalarının kapatıldıkları dönemde yaşadıkları ekonomik problemleri telafi etmeleri için önemli bir adım olmuş oldu.

Asya'nın önde gelen sinema şirketlerinden biri olan Artisan Gateway, sinemaların geçen yıla kıyasla karının %92 azaldığını belirten bir açıklama yapmıştı. Önemli yapımlarla snemaların canlanması kazancın iyileşmesi yönünde bir etki yarattı. Ancak Türkiye sinemaları için olumlu bir haber vermek mümkün değil. Sınırlı sayıda sınırlı sayıda insanın gittiği salonlar gişede beklenen kazanç için yeterli olmuyor. ala açılmayan sinemalar var ve ilerleyen günlerde yeni filmler vizyona girecek. Başta "Tenet" olmak üzere yeni filmlerin Türkiye'deki gişe başarısı merak ediliyor.

Harry Potter Ve Felsefe Taşı

Harry Potter Ve Felsefe Taşı

Vizyon Tarihi: 01 Şubat 2002
Yönetmen:

Yorumlar