Çin, Sinemalarının Kapılarını Açmaya Hazırlanıyor

Çin, Sinemalarının Kapılarını Açmaya Hazırlanıyor

Ulusal Çin film yönetimi, tüm sinema salonlarının tamamen açılması için harekete geçti.

Çin’in ulusal film yönetimi, ilk haftalarda eski filmlerin yeniden gösterilmesi ile sinemaların kapılarını açmaya hazırlanıyor. Henüz tam bir tarih belirlenmedi ve ülkede bütün sinemaların aynı anda mı yoksa belirli aralıklarla mı açılacağı da netleştirilmedi. Bu konuda yerel yönetimlerden de açıklama bekleniyor. Sinema salonlarında ilk hafta Christopher Nolan’ın ünlü filmi “Interstellar” vizyonda olacak.

Eski Filmler Yeniden Vizyonda

Yetkililer “Interstellar” filminden sonra da bir müddet gişe rekorları kıran eski filmleri beyazperdede göstermeyi planlıyorlar. Bu planlar dahilinde sıkı bir araştırma sürecine girmiş durumdalar.

Çin’de Sinemalar Ne Zaman Açılıyor?

Geçtiğimiz haftalarda Çin’in üst yönetimi, 8 Mayıs 2020 tarihinden itibaren sinemalar ve tiyatrolar gibi gerekli tedbirler alındıktan sonra yeniden açılabileceğini söylemişti. 28 Mayıs 2020 tarihinde de ülke için önemli kararların alındığı siyasi toplantılar gerçekleşti. Bu toplantılardan sonra sinemaların açılması bekleniyordu ancak bu konuda herhangi bir adım atılmadı. Belirsizlik devam etse de 2020 yılında vizyona girmesi planlanan yönetmenliğini Christopher Nolan’ın üstlendiği aksiyon filmi “Tenet”in vizyon tarihi henüz ertelenmedi. En azından bu film için gösterim planına uyulması sinema sektöründe hareketlenmenin başlayacağına yönelik olumlu bir işaret olarak değerlendirilebilir.

Yorumlar