Cloverfield Paradoksu Film Afişi

Cloverfield Paradoksu Filmi Eleştirisi

23 Nisan 2018

Dünyada çok ciddi bir enerji sıkıntısı çekilmekte ve bu devletler arasında savaşa varacak gerginliklere neden olmaktadır.

Dünyada çok ciddi bir enerji sıkıntısı çekilmekte ve bu devletler arasında savaşa varacak gerginliklere neden olmaktadır. Yeni ve büyük bir enerji kaynağı ortaya çıkartmak ve bu çalışmaları güvenle gerçekleştirebilmek için dünyanın farklı ülkelerinden bir grup bilim insanı Shepard isimli bir gemiyle uzaya gönderilir. Bu bilim insanlarının görevi uzay istasyonunda "tanrı parçacığı" olarak da bilinen Higgs bozonunu çarpıştırarak enerji elde etmektir. İstasyonda geçen iki sene ve başarısız kırk sekiz deneme sonunda nihayet çarpıştırmayı başardıklarında uzay zamanda bir yırtılma meydana gelir ve paralel evrenler iç içe geçerler. Shepard uzayda bambaşka bir noktaya ışınlanırken istasyon içinde garip olaylar meydana gelmeye başlar. Dünyayla iletişimlerini kaybeden mürettebat hem insanlığın ve gezegenlerinin geleceği için enerji çalışmalarını sürdürmek zorundalardır, hem de istasyonda ortaya çıkan esrarengiz olay ve varlıklarla mücadele etmelilerdir.

Shepard’ta bu olaylar yaşanırken Dünyada da işler yolunda gitmemektedir. Bir yandan ülkeler arası savaşlar başlamıştır diğer yandan da nereden geldikleri anlaşılamayan yaratıklar dehşet saçmaktadır. Shepard’taki bilim insanları yaptıkları deneyle görünen ve görünmeyen boyutlardaki canlıların evrenin çeşitli yerlerine savrulmasına neden olmuştur ve bu durumun geri dönüşü olup olmayacağı meçhuldür. Gezegenin ve hatta evrenin geleceği için bundan sonra topyekûn bir savaş kaçınılmazdır.

Cloverfield serisinin ilk filmi Canavar’da buluntu film tekniği kullanılmış, nereden geldiği anlaşılamayan yaratıklardan kaçmaya çalışan insanların el kamerasıyla çektikleri görüntülerden durumu takip etmiştik. İkinci film olan Cloverfield Yolu No: 10’da ise yer altındaki bir sığınakta gözlerini açan Michelle ile kendimizi dış dünyadan koparılmış, gerçeği anlamak için ipuçlarını kovalarken bulmuş, sonunda dünyayı bir çeşit virüs ve hatta uzaylıların ele geçirdiği sonucuna varmıştık. Serinin üçüncü filmi olan Cloverfield Paradoks’unda ise tüm bu olayların başlangıcının anlatılması hedeflenmiş. Bu uzaylıların ortaya çıkması, Özgürlük Heykelinin kafasını kopartıp atan dev yaratık ve açıklanamayan onca olayın sorumlusunun maksadını aşan bir bilimsel deney olduğunu söyleyen bu kapsayıcı üçüncü film bu nedenle serinin ilk iki filmine pek çok referans veriyor. İlk iki filmin oldukça düşük bütçelerle kotarıldığı göz önünde bulundurulduğunda son filmde bu durumun değiştiği söylenebilir. Ancak yine de uzayda geçen bilimkurgu-gerilim filmlerinden aşina olduğumuz o görsel şaşa çok tercih edilmemiş. Üç filmin en büyük ortak paydası ise kahramanlar ne biliyor, ne kadar görüyorsa seyircinin de o kadarını biliyor olması ve ortak bir evrende, Cloverfiled evreninde geçiyor olması denilebilir.  

Senaristi Oren Uziel, yönetmeni Julius Onah olan filmin başrollerinde ise Daniel Brühl, Elizabeth Debicki, Aksel Hennie, Gugu Mbatha-raw, Chris O'dowd, David Oyelowo ve Zhang Ziyi gibi oyuncular yer alıyorlar.

 

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış, ilk yorumlayan sen ol.