Coco Film Afişi

Coco Filmi Eleştirisi

90.Akademi Ödül Töreninde En İyi Animasyon filmi; Coco.

12 yaşındaki ayakkabı boyacısı Miguel, hayranı olduğu efsanevi müzisyen Ernesto de la Cruz gibi olabilmenin hayalleriyle yaşamaktadır. Ancak nesillerdir ayakkabı imalatı yapan ailesinin müzik konusunda çok katı bir yasağı vardır. Ancak müzikle ilgilenmek bir kenara, müzik kelimesini ağzına almasına bile izin verilmeyen Miguel hayallerinin peşinden gitmekte kararlıdır. Evde adının anılmasının yasak olduğu büyük büyük babasının da bir müzisyen olduğunu keşfetmesiyle tutkusuna daha da sıkı sarılan Miguel bir dizi tuhaf olay sonucunda kendini ölüler diyarında bulur. Miguel yanlışlıkla geldiği bu yerde ölmüş akrabalarıyla ve hayranı olduğu Ernesto de la Cruz’la tanışacak, bir yandan büyük maceralar yaşarken diğer yandan da hem dünyada hem de ölüler diyarında pek çok düğümün çözülmesine vesile olacaktır.

Dia de Los Muertos, yani Ölüler Günü, Aztek ölüm tanrıçası Mictecacihuatl’a adanmış bir kutlama olarak başlayan ve Hristiyanlığın topraklara gelmesiyle şekil değiştirmiş olsa da temelini koruyan bir gelenek. Buna göre ölüm hiçbir şeyin sonu değildir ve ölüler halen evrenin bir parçasıdır. Bu nedenle ölüler günü hüzünlü bir gün değil aksine kutlanacak, şenlikli bir gün olarak görülür. Bu gün insanların ölmüş olan sevdikleriyle bir arada olabildiği bir gündür. Bu günün öncesinde evlerde ölüleri için sunaklar hazırlayan insanlar, sunakları çiçeklerle donatır. Daha sonra mezarlıklara gidilir ve buralar da çiçek ve mumlarla bezenir. Genellikle insanlar geceyi mezar başında, ölülerinin sevdikleri yiyeceklerle piknik yaparak ve onların ruhlarına kadeh kaldırarak geçirirler. Müzisyenlerin de katıldığı bu hayatı kutsama şenliğinin olmazsa olmaz bir diğer unsuru da kuru kafa makyajlarıdır. Coco’da hem bu geleneğin arkasındaki zengin inanış sıkmadan ama özensizliğe de kaçmadan işleniyor, hem de hayallerinin peşinden koşarken yaptığın seçimlerin önemi vurgulanıyor. Her detay gerçekçiliğe önem verilerek işleniyor ve gerek çocuklar gerekse büyükler için seyir keyfi yüksek olduğu kadar genel kültüre katkı koyacak bilgiler içeren bir film vaat ediyor.

Pixar Animation Studios tarafından yapımı gerçekleştirilen ve Walt Disney Pictures tarafından piyasaya sürülen Coco güçlü rakipleri geride bırakarak 90.Akademi Ödül Töreninde En İyi Animasyon Filmi Oscarı’nı aldığını da belirtelim.

 

Yorumlar