Coronavirüs Türkiye Sinemasını Vurdu!

Coronavirüs Türkiye Sinemasını Vurdu!

Coronavirüs ülkemize girmesiyle birlikte Türkiye sinemasını da etkiledi.

Geçtiğimiz günlerde ülkemizde bir Corona virüsü vakasının resmi olarak açıklanmasının ardından üç yerli filmin vizyon tarihleri ertelendi. Tüm dünyayı etkisi altında almış olan Corona virüsü dünyanın birçok yerinde farklı sektörlerdeki faaliyetlerin durdurulmasına veya ertelenmesine neden olmuştu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın ülkemizde tespit edilen ilk Corona virüsü hakkında yaptığı açıklamalardan sonra birçok sektör gibi sinema sektörü de bu açıklamalardan etkilendi. 

Üç Yerli Film Virüs Yüzünden Ertelendi

Bu açıklamanın ardından bu cuma vizyona girmesi planlanan Aslan Hürkuş: Kayıp Elmas belirsiz bir tarihe ertelenirken, Malazgirt 1071‘in 18 Eylül’e ertelendiği açıklandı. 20 Mart’ta vizyona girmesi beklenen Adanış: Kutsal Kavga ise 18 Aralık’a ertelendi.

Vizyon Takviminin Tamamen Değişmesi Bekleniyor

Şimdilik sadece bu üç yerli film ile ilgili açıklama gelmiş olmasına rağmen 9 Kere Leyla, A Quiet Place Part II, Bloodshot, First Love, The Lodge, Pinocchio, The Specials gibi çarpıcı filmlerin yer aldığı vizyon takviminin yeniden düzenleneceği tahmin ediliyor. Vizyona girecek filmlerin yanı sıra şu an vizyonda bulunan filmlerin gişelerinin de Corona virusunden etkileneceğini söylemek mümkün.

Sadece ülkemizde değil, Corona virüsü vakalarının hızla arttığı Çin, Italya, Fransa ve ABD gibi ülkelerde, salgının etkileri giderek artıyor. Çin'den sonra İtalya'da hükümet kararıyla sinemalar kapatıldı. Cannes Film Festivali Başkanı Pierre Lescure, yaptığı açıklamada virüs salgınının daha da kötüleşmesi durumunda festivalin iptal edilebileceğini belirtti.

Yorumlar