Darkness: Those Who Kill Dizi Afişi

Darkness: Those Who Kill Dizi Eleştirisi

Sadece TV+ platformunda bulunan Danimarka yapımı Darkness: Those Who Kill dizisini sizin için inceledik.

Danimarka yapımı suç, gerilim, polisiye dizisi Darkness: Those Who Kill; ortalama 45 dakikalık 8 bölümüyle TV+’da yer alıyor. 


Dizi 17 yaşındaki Julie’nin ortadan kaybolmasını araştıran Jan’ın başka bir kaybolan gencin kalıntılarını keşfetmesiyle başlıyor. Üçüncü bir genç kadının kaçırılmasıyla gelişen olaylar Jan’ın aklına “Bu olaylar arasında bağlantı olabilir mi?” sorusunu getiriyor. Başrollerinde başarılı oyunculuklarıyla uluslararası izleyiciler tarafından iyi tanınan Danimarkalı aktris Natalie Wolfsberg Madueño, Kenneth M. Christensen, Uffe Rørbæk Madsen, Signe Egholm Olsen yer alıyor.
Dizide İskandinav ülkelerine has karanlık, puslu, kasvetli hava kendini hissettiriyor. Hikâyenin ilerleyişiyle birlikte ayrı bir gerçeklik ve yaşanmışlık duygusu katıyor. Görüntü yönetmeni Eric Kress’in yönetmen Carsten Myllerup ile tercih ettikleri anlatım dili ve kadrajlar 45 dakikalık süre boyunca ekrandan ayrılmanıza izin vermiyor. Kişiler arasındaki diyalogları, etkinlikleri kamera hareketleri ve ses ile o kadar iyi kurmuşlar ki ne hikâyede ne eksik kalan bir nokta ne de fazla bir cümle var. Jappe Kaas’ın müzikleri ile filme kattığı atmosfer bambaşka bir seviyeye çıkarıyor diziyi. 


Şunu itiraf etmeliyim ki diziyi izlerken etkisine girmemek için kendimi zor tuttum. Pek de başaramadım. Her olayın sonunda uzun uzun boş duvarlara bakasım geldi.  Hikâyenin olay örgüsü çok zekice kurgulanmış. Son ana kadar heyecanı diri tutmayı başarıyor. “Suçlu kim?” sorusunu neredeyse son bölüme kadar soruyorsunuz ve her bölümün sonunda “Yok canım o kadar da değildir!” diyebiliyorsunuz. Olaylar bir iki genç kızın ortadan kaybolması ve aranıp bulunmasından çok daha fazlasını anlatıyor. Dizi; yaşadıkları ülke, yaşları, görünüşleri ne olursa olsun genç kadınların yaşadıkları zorlukları, sürekli temkinli olmak zorunda kalmalarını ruhunuza işleyerek gösteriyor. İzlerken insanlardan, düşüncelerinden ve eylemlerinden nefret etmeniz de pek mümkün. Bunda oyunculukların etkileyiciliklerinin yanı sıra anlatılanların her an yaşanabiliyor olmasının büyük bir payı var.


Böyle etkileyici bir diziyi izledikten sonra neden Danimarka sinemasını daha çok duymuyoruz diye düşünmeye başladım. Bence yapımlarına bir şans verilmeli. Ülkemizde yalnızca TV+’da bulunan Darkness: Those Who Kill dizisini izlemenizi çok isterim. Farklı ülkelerde çekilmiş versiyonlarının bulunduğu söyleniyor ama onlar bu derece etkili midir bilemeyeceğim. 


Etkisine girmesi kolay çıkması zor olan bu yapım için şimdiden keyifli seyirler dilerim.


Yorumlar