Deniz Mavileşene Dek Yüzmek Film Afişi

Deniz Mavileşene Dek Yüzmek Filmi Eleştirisi

Film Detayları Eleştiri

39. İstanbul Film Festivali online seçkisinden Deniz Mavileşene Dek Yüzmek...

İKSV İstanbul Film Festivali kapsamında seyirci ile buluşan “Deniz Mavileşene Dek Yüzmek” COVİD-19 tedbirleri yüzünden sinema salonları yerine çevrimiçi ortamda izleyenler ile buluştu. Yönetmeni Zhangke Jia Çin sinemasının dünya çapında tanınmış isimlerinden biri. Anlatım dilindeki sadelik ile dikkat çeken yönetmenin olaylara bakışı da rasyonel ve duru. 

Çin’in devrim öncesi ve esnasındaki sosyokültürel, sosyoekonomik durumuna açık bir bakış sağlayan film genel hatlarıyla günümüze kadar ülkenin sosyal yapısının geçirdiği her türlü değişimi edebiyat ve yazarlar üzerinden anlatmaya çalışmış. Belgesel türünde en sağlam temelli verilmiş eser olarak bu film yönetmenin işleri arasında ayrı bir önem arz ediyor. 

Önemli bir otör yönetmen olan Zhangke Jia’nın işlerinde görmeye alışık olduğumuz açık anlatımın filmi izlemeden önce takipçiler üzerinde yarattığı bir endişe söz konusu gibiydi. Bu endişenin asıl kaynağı elbette teması bakımından belgeselin edebiyat ve şiir temeline yüklenmesiydi ve imgesellik açısından kıt bir şiir temalı filmin estetik yeterlilikten uzak olabileceği şüphesi akıllarda yer etmişti. Bu sorun yönetmenin ustalığı ve anlatılan şeyin edebiyat ve/veya özellikle şiirden uzaklığı ile ortadan kalkmış gibi duruyor. Edebiyat ve edebi eser oluşturan sanatçılar burada yalnızca topluma bakışta bir araç, bir ayna vazifesi görmekteler. Asıl mesele olan devrim ve toplumun gelişimi ile değişen hayat standartları ana temanın da kendisi demek en doğrusu. 

Anlatıcı olarak yer alan isimlerin hayatlarına baktığımız film süresince anlatıcı ağırlıklı bir ilerleme var diyebiliriz. Görsel öğeler büyük ölçüde yalın ve biraz da yetersiz kalmış gibi. Bunun yanı sıra eldeki malzeme ile iyi iş çıkartmış bir set ekibi ve post production dikkat çekiyor. Müzikler ve ses unsuru kullanımı dikkat çekici ölçüde iyi. 

Şiirin özellikle bizim de dahil olduğumuz Asya toplumlarında büyük bir yere sahip olduğu ve gerek sanatın gerek anlatımın yapı taşlarından biri olarak doğurgan ve verimli bir uğraş olduğu açık. Aynı Anadolu coğrafyasında yaşanan kırsal kültür inşası ve halk edebiyatının oluşum sürecinin bir benzerini Çin’de de görmek bizim ülkemiz izleyicisi için bu filmi etkileyici yapan unsurlara bir ektir demek de doğru olacaktır. 

Keyifli Seyirler...

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış, ilk yorumlayan sen ol.