DES Dizi Afişi

DES Dizi Eleştirisi

TV+ platformunda yayına giren usta oyuncu David Tennant'ın rol aldığı DES dizisinin Cinedb eleştirisi sizlerle.

Her çalışmasıyla eleştirmenlerden beğeni toplayan usta İskoç oyuncu David Tennant, uzun soluklu kült dizi Doctor Who’daki 10. doktor rolüyle akıllarda kalsa da son yıllarda başarılı dizilerde oynadığı başrollerle de adından sıklıkla bahsettiriyor. Bu dizilerin sonuncusu ülkemizde TV+ farkıyla izlenebilen suç konulu mini dizi, DES. Yönetmenliğini David Tennant’ın başrolünde olduğu bir başka polisiye-suç dizisi olan Broadchurch’un bir bölümünü de yönetmiş Lewis Arnold yapıyor. David Tennant’a genelde daha çok yan rollerde karşılaştığımız ama İngiliz yapımlarını sevenler için tanıdık bir sima olan Daniel Mays eşlik ediyor.
DES, 1978-1983 yılları arasında 12 ile 15 arasında genç erkeği evine çağırdıktan sonra öldürdüğünü iddia eden İskoç seri katil Dennis Andrew Nilsen’ı anlatan 3 bölümlük bir mini dizi. Dizi, Des takma adını tercih eden Dennis ile yakalandıktan sonra uzun yıllar görüşmüş yazar Brian Masters’ın kaleme aldığı “Killing for Company” adlı biyografi üzerinden gidiyor. Des’in vakasını ilginç yapan kurbanlarını boğduktan uzun süre sonra yanında tutmasının yanı sıra eski bir polis olarak yakalandığı gibi yaptıklarını polise itiraf etmesi.

Dizi, alışılagelmiş İngiliz suç dizi türüne has özellikleri taşıyor. İşini yapmaya çalışan ancak ailesiyle arası bozulmuş, üstleriyle de sık sık arası açılan dedektif Peter Jay karakteri oldukça tanıdık olsa da gerçek hayatta Dennis Nilsen vakasına bakan polisin kendisi olduğundan bu noktada dramatizasyonunun ne kadarı gerçek ne kadarı İngiliz suç dizilerinin genel havasından esinlenilmiş bilemiyoruz. Dizi, gerçek hayata dayalı olması nedeniyle konu üzerinde çok yorum yapamayacağımız bir konumda ancak işleniş olarak da bilinir elementler üzerinden gidiyor. Peki, diziyi izlenmeye değer kılan ne? Des karakteri ile David Tennant, herkesçe sevilen iyi karakterler kadar bizi korkutan kötü karakterleri de güçlü bir performansla canlandırabileceğini bir kez daha gösteriyor. Bunun yanında başarılı bir oyunculuğun yapım üzerinde ne kadar güçlü bir etkisi olabileceğine de tanık oluyoruz. Görünüş olarak da Des’e benzerliğiyle ürperten Tennant, sıradan ve sıkıcı bir havaya sahip olan bu ünlü seri katilin aslında en korkunç özelliğinin de bu olduğunu hatırlatıyor. Des karakteri silik ama bir o kadar da yaptıklarıyla gözümüzün önünde.


Kurbanların hayattaki aileleri tarafından diziye karşı çıkanlar olmasına rağmen, İngiltere’de 11 milyon kişi tarafından izlenen Des, bir seri katili yüceltmekten uzak. Biz, on yıllar önce bir düzine genç insanın hayatını elinden alan bu adamın tutuklanmaya giden yolculuğunu izlerken, Dennis Nilsen’ın kötü mü yoksa çok kötü mü olduğu yargısını izleyiciye bırakıyor ve bir uyarı niteliği taşıyor. Bir oturuşta izlenebilecek kaliteli yapımlardan olduğundan suç meraklıları kadar iyi bir oyunculuk izlemek isteyenlere önereceğim bir yapım. DES; dizisinin Türkiye’de sadece TV+ platformunda olduğunu ve ilk üç ay, ayda sadece 4,99 TL karşılığında DES ve benzeri birçok diziyi bu platformdan takip edebileceğinizi hatırlatalım.


Yorumlar