Destroyer Film Afişi

Destroyer Filmi Eleştirisi

1968 doğumlu tecrübeli yönetmen Karyn Kusama'nın son filmi Destroyer.

Destroyer filminin yönetimi ile ilgili birçok dedikodu çıkmış, Nicole Kidman'ın yönetimde yer aldığı konuşulmuş ancak film 2018’de Karyn Kusama yönetmenliğinde izleyici ile buluşmuştu. Kadın filmleri ve güçlü kadın karakterleri ile tanınan Kusama; daha önce çektiği The Invitation filmi ile aynı yazarların kaleminden çıkmış bir filmi yönetiyor. Destroyer filminde Erin Bell rolüyle Nicole Kidman; filmin yükünü sırtlanan star konumunda.

İlgili sinemaseverler tarafından bir süredir merakla beklenen film 5 Nisan'da başlayan İstanbul Film Festivali kapsamında da birden fazla kez gösterime sokulmuştu. Nihayet vizyondaki yerini de aldı. Filmin hikayesi hayatındaki şeylerin yolunda gitmemeye başladığı bir polis memurunun en sonunda geçmişinde kapanmamış hesabı olan bir soyguncu ile karşılaşması ve onunla mücadelesini anlatıyor. Benzer suç filmleri ile oldukça örtüşen filmin tanıdık bir dili ve görüntüsü var. Erin Bell; zamanla ailesinden ve işinden kopuyor ardından geçmişinin pençesine düşüyor ve geçmişten kopup gelen bu soyguncuyu yakalamaya çalışırken hikaye bizi olaydan olaya sürüklüyor.

Nicole Kidman tarafından canlandırılan Erin Bell karakterinin güçlü bir yapısı var. Kidman'ın yüz hatları ve başarılı oyunculuğu ile birleştiğinde etkileyici görüntüler ortaya çıkıyor. Karşımızda en olumsuz anlarda dahi güçlü ve başarılı bir kadın buluyoruz. 2 saatlik Destroyer filmi IMDB platformu üzerinde 6.3, birçok diğer platform üzerinde daha düşük notlar aldı. Bu film için özellikle klişeleşmiş, alışılmış olay örgüsü yüzünden Karyn Kusama'nın çizgisinden çok çok daha uzak diyebiliriz. Destroyer filmi uzun süre merakla beklendi ancak kesinlikle Girlfight ve The Invitation filmlerini aratıyor.

Yorumlar