Dolittle Film Afişi

Dolittle Filmi Eleştirisi

2020 model Robert Downey Jr.'lı Dolittle filmi vizyondaki yerini alıyor.

Eddie Murphy’li 1998 yapımı “Doctor Dolittle” 90’lar kuşağının çok iyi hatırlayacağı bir filmdir. Daha sonra 2001 yılında bir devam filmi ve 2006’da bir üçüncü film gelmişti. İlk filmin tadı diğerlerinde olmamakla birlikte hayvanlarla konuşan doktor hikayesini insanlara sevdiren usta isim Eddie Murphy idi. 

Yıl artık 2020 ve bir kez daha gittikçe daha da kısırlaşan Amerikan Film Endüstrisi bayat ekmeklerden papara yapıp dünyaya yedirmeye devam ediyor.

Yönetmen koltuğundaki isim pek de ün yapmamış denebilecek Stephen Gaghan. “Altın” filmi ile Altın Küre’ye aday gösterilmişliğini de es geçmemek gerekir tabii. “Dr. Dolittle” ise resmi olmayan rakamlara göre 175 milyon dolara mal olmuş. Oyuncu kadrosunun bu bütçede büyük bir dilimi koparttığını söylemek yanlış olmaz. Kadroda Doktor Dolittle rolünde MCU’nun Demir Adam’ı, Robert Downey Jr.’ı izlemekteyiz. Ayrıca Antonio Banderas, Michael Sheen gibi isimler fiziken filmde rol alırken Selena Gomez, Rami Malek, John Cena, Tom Holland gibi isimler de hayvan karakterlerin seslendirmesinde bulunuyor. 

Seslendirmeleri bir kenarda tutalım. Filmin senaryosu oldukça zayıf. Karakter motivasyonlarında hiçbir derinlik yok. Halbuki bu amatör bir kalemden çıkmış gibi gözüken senaryo; yönetmenliğinden ziyade yazarlığı ile ön planda duran Stephen Gaghan tarafından hazırlanmış. Orijinalini 1998 yapımı kabul ettiğimiz Doktor Dolittle filminde geçen basit ancak etkileyici hikâye aktarımını burada görmek ne yazık ki mümkün değil ki zaten bambaşka bir çizgide, zamanda ve mekanda geçen bir serüven yazılmış. 

Filmin animasyonları vasatın üzerinde olmakla birlikte “Lion King” gibi örneklerini izlediğimiz ve realistik animasyon devrinde olduğumuz şu yıllarda yine yalnızca ticari bir kaygıyla yapılmış tuzak filmlerden biri olduğunu kanıtlar nitelikte bir basitlikle karşımızda duran bu yapımın bende uyandırdığı duygular yalnızca dehşet değil elbette; ancak 7-13 yaş izleyici kitlesi için ideal bir macera filmi olduğunu söylemek doğru olacaktır. Ülkemizdeki sinemalarda bir bilete dünyanın parasını vererek izlemeye değecek bir film mi? Pek sanmıyorum.

Yine de salondan eğlenerek ayrıldım. Sinemasal bir zevkten ziyade konuşan hayvanların ve mutlu sona bağlanan bir hikâyenin bunda payı büyüktür.

Keyifli Seyirler.

Yorumlar