Doktor Uyku Film Afişi

Doktor Uyku Filmi Eleştirisi

Doktor Uyku filmi hayatta gerilecek hiçbir şey yokmuşçasına gidilip, gerilimi yaşamanız gereken bir film.

Bazı anlar olur ve bir şeyler yaparsınız; etrafınızdaki insanlar size “rahat mı battı?" der. Evet, zaman zaman insana rahat batar. Gündelik hayat düzenini yıkmak ister. Onca iş yokmuş gibi onu da yapar. İş, okul, sınavlar, insanlar, trafik hayatta bizi geren onca şey varken rahat batar ve sinemaya gideriz. Doktor Uyku filmi hayatta gerilecek hiçbir şey yokmuşçasına gidilip, gerilimi yaşamanız gereken bir film. 

Shining romanının devamı olarak yazılan Doctor Sleep vizyonda. Yönetmen koltuğunda Netflix serisi Haunting of The Hill House’la tanıdığımız  Mike Flanagan otururken, oyuncu kadrosunda Ewan McGregor, Rebecca Ferguson, Alexandra Essoe, Kyliegh Curran gibi isimler bulunuyor.

Filmin içerisine girmeden önce salonda yaşadığım hissi anlatmak istiyorum. Normalde bilet fiyatlarından dolayı salonlar boş olur. İnsanlar birbirlerinden uzak koltuklara oturur salon içerisinde. Soğukluk ve yalnızlık hakimdir. Ama bu filmde, özellikle ikinci yarıda insanların birbirlerine yakın oturduklarını gördüm. Gerilim seviyesi o kadar çok artmıştı ki istemsiz olarak salonda bir birleşme yaşandı. Uzun zamandır yaşayamadığım bu hissi yaşamak beni çok mutlu etti.

Filmin ilk yarısı oldukça normal ilerliyor aslında. Shining filminden aşina olduğumuz Danny; çocuk haliyle karşımızda. Yaşadıkları yüzünden annesi ile konuşmayı kesmiş. Yalnız ve geçmişin izlerini hâlâ taşıyan bir çocuk. Yeni karakterlerimizi tanıyoruz biraz biraz. İlk yarı bekleneni vermiyor. Daha sonra olaylar geliştikçe gerilim ve kalite de artıyor.  Filmin içinden bilgi vermeyi pek istemiyorum, izlenmesi gerekiyor kesinlikle, o yüzden bu heyecanlı kısımları atlayacağım. Filmin sonlarına doğru Overlook oteline giriyoruz ve o sahneler bizi bizden alıyor. Planlar öyle ustaca seçilmiş ki Shining'deki sahneler gösterilmese bile kadrajın konumundan ve sahne uzunluğundan biz bir bu filmi bir de Shining'ı izliyor gibi oluyoruz.  Wendy Torrance karakterini görmek ne kadar içimizi ısıtıyorsa Jack Torrance’ı görmek bizi derinden yaralıyor. Danny karakterinin geçmişi ile yüzleşme sahnelerine bayıldım. Kendisi, babası ve otel ruhu ile savaşması harikaydı. 

Sanat ve makyaj alanında bakıldığında karakter tarzı olarak “Rose The Hat" lakaplı Rose başarılı bir karakterdi. Havası; kıyafetleri ile görsel olarak yansıtılabilmişti. Onun olduğu sahnelerin onun sahnesi olduğunu ve havasının buram buram etrafınıza sardığını hissedebiliyordunuz. Filmin fantastik yanı olduğu için makyajlar önemli detaylar olarak karşımıza çıkıyor. Rose karakterinin elinin sıkıştığı bir sahne var, makyaj olarak çok başarılı. Detaylı çalışmalarından dolayı tebrik etmek gerekir.

Oyunculuk olarak bakıldığında küçük başrolümüz  Kyliegh Curran harika bir performans sergiliyor. Trans anları ve karakter geçişlerini, anlık tepkilerini doğru ve inandırıcı olarak izleyici ile buluşturuyor. Rebecca Ferguson; güzelliği ve asaleti ile büyülemesinin yanı sıra karakterinin gücünü, inadını ve hırsını yaşıyor ve yansıtıyor.

Shining gibi bir efsanenin devamını çekmek büyük cesaret ister. Seviyesine asla yaklaşamayacağını bile bile bu işe girişmekse büyük bir yüktür.  Bu cesareti aldıkları için tebrik etmek gerekir ve böyle değerlendirmek gerekir filmi. Yüzyılın gerilim filmi diyemeyiz Doktor Uyku filmi için ama izlerken keyif veren, geçmişi anlatıp izleyicinin salonda bulunduğu süre ve o günün gecesini germeyi başaran güzel bir iş. Gerilim filmlerini seviyorsanız, evde rahat batmışsa, “Overlook oteli acaba nasıl?” diye merak ediyorsanız, sinema salonlarının kapıları açık sizleri bekliyor. Keyifli anlar dilerim...

Yorumlar