DokuFest’te Türkiye Rüzgarı

DokuFest’te Türkiye Rüzgarı

Bu yıl 19.su düzenlenen DokuFest'te Zeynep Dadak ve Deniz Tortum'un filmlerinin gösterimleri gerçekleşecek.

Her sene Kosova'da gerçekleşen DokuFest'te dünyanın birçok yerinden kısa ve uzun metraj filmlerin gösterimleri gerçekleşiyordu. Bu sene coronavirüs salgını nedeniyle festival 7 -15 Ağustos tarihleri arasında online olarak gerçekleştirilecek ve birçok yeni film sinemaseverler ile buluşacak. Filmler Festival Scope ve Shift72 platformları üzerinden yayınlanacak.

Türkiye'den Zeynep Dadak ve Deniz Tortum Katılacak

Bu sene 19.DokuFest'te 51 ülkeden 90 film katılıyor. Festivale Türkiye'den Zeynep Dadak ve Deniz Tortum katılacak. Zeynep Dadak'ın "Ah Gözel İstanbul" filmi, ve Deniz Tortum imzalı "Maddenin Halleri", festivalde Balkan Belgeselleri - Balkan Dox kategorisi içerisinde gösterilecek.

Ah Gözel İstanbul - Zeynep Dadak

Zeynep Dadak'ın 2013 yapımı olan "Mavi Dalga" filmi büyük beğeni toplamıştı. Yeni filmi "Ah Gözel İstanbul" ise deneysel bir belgesel olarak seyircisinin karşısına çıkacak. "Ah Gözel İstanbul" filminin, 17. yüzyılda yaşamış Eremya Çelebi Kömürciyan’ın “17. Asırda İstanbul Tarihi” eserinden ilham alınarak hazırlandığı açıklandı. Kömürciyan, kitabında İstanbul'a bakıyor, İstanbul'u görüyor ve onu izliyor. Bu yöntemi okuyucuya da geçiyor. Zeynep Dadak ise bu yöntemle günümüz İstanbul'u yorumluyor. Tarih kokan İstanbul'u farklı bir şekilde izleyeceğimiz bu belgeselin görünü yönetmenliğini Florent Herry üstlendi, kurgusunu Eytan İpeker yaptı ve filmin müzikleri Erdem Helvacıoğlu tarafından hazırlandı.

Maddenin Halleri - Deniz Tortum

Deniz Tortum, "Anadolu Turnesi" ve "Sel Yatağı" isimli özgün eserleri ile tanınıyor. Yeni filmi "Maddenin Halleri" ise serbest bir belgesel olarak tanımlanıyor. Belgeselin dünya prömiyeri pandemi öncesinde Rotterdam Film Festivali'nin "Bright Future" bölümünde gerçekleşti. "Maddenin Halleri" filminde Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin ölümle yaşam arasındaki rolü anlatılıyor. Filmde hastasının tahlil sonuçlarını açıklayan doktorun, hastasının yanındaki şiir kitabını fark etmesiyle ilişkilerinin yapısı değişiyor. Şu sıralar yıkılma ihtimali olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ölümü, yaşamı, kederi ve sevinci şiir üzerinden deneyimliyor. "Maddenin Halleri" filminin yapımcılığını Anna Maria Aslanoğlu, Öykü Canlı, Aslı Erdem ve Fırat Sezgin üstlendi. Deniz Tortum, filmde hem yönetmen hem de görüntü yönetmeni olarak yer aldı. Filmin kurgusunu ise Sercan Sezgin yaptı. Filmin müziklerini Alican Çamcı ve Moondog birlikte hazırladı.

Yorumlar