Dumbo Film Afişi

Dumbo Filmi Eleştirisi

Tim Burton bu sefer ile 1941 yılında hayatımıza giren ve bir Disney klasiği haline gelen uçan fil Dumbo’nun hikâyesini bizlerle buluşturuyor.

Bilinen hikâyeleri ele alarak eğlenceli ve yaratıcı bir hale getiren Tim Burton bu sefer ile 1941 yılında hayatımıza giren ve bir Disney klasiği haline gelen uçan fil Dumbo’nun hikâyesini bizlerle buluşturuyor.
Tim Burton’un kendine has renkli, çılgın bir dünyası olduğunu yaptığı filmlerden aşinayız. Beter Böcek, Alis Harikalar Diyarında, Noel Gecesi Kâbusu, Ölü Gelin, Charlie’nin Çikolata Fabrikası gibi filmlerini örnek olarak gösterebiliriz.  Baş karakterlerinin aykırı ve dışlanmış kişiler olmasını özellikle seçiyor gibi, bir tarafı hep yaralı karakterleri gösteriyor bizlere. Kurduğu dünyanın kasvetli havasına rağmen fantastik bir evrene çevirerek sinemada eğlendirmeyi ve şaşırtmayı başaran bir yönetmen.
Dumbo’nun konusu Burton’un sevdiği tarza, gezici bir sirkin içinde geçiyor. Annesini geri getirebilmek için bütün hünerlerini sergileyen, tüm gücüyle uçan minik sevimli bir filin hikâyesi anlatılıyor. Colin Farrel, Eva Green, Micheal Keaton ve Danny DeVito gibi birbirinden farklı ve çok önemli oyuncuları bir araya getirmiş. Filmin bütçesi sayesinde muhteşem bir görsel şölene dönüşüyor Dumbo. Hollywood filmi gibi süslenmiş, her bir ayrıntısı izleyiciyi kendisine çekmek için kurulmuş.
Filmin kostüm tasarımcısı Colleen Atwood ile yapılan bir röportajda Dumbo’yu özellikler gerçek dışı göstermek istediklerinden bahsediyor. Bebek fil, o kadar sevimli ki üzerimizde büyülü bir etki bırakıyor. Gözlerinin insansı bakısı içimizdeki annelik dürtüsünü uyanıyor ve Dumbo’ya kocaman sarılasımız geliyor. Karakterimin Dumbo ile sıcak bir ilişki içine girince hikâyede yer alan eksiklikler o kadar da gözümüze batmamış oluyor.
Yarı fantastik, uçarı ve eğlenceli dünyasıyla küçük yaştaki izleyicilerimize keyifli zamanlar geçirilecek olan Dumbo için tam anlamıyla bir çocuk filmi diyemeyiz. Tim Burton’un çoğu zaman yaptığı gibi sanki hiç büyümeyen bir çocukmuş gibi göstermiş anlatmış bize hikâyeyi. Büyüklerin çizgileri hatırlayacağı küçüklerin görsellere bayılacağı ama herkesin Dumbo’ya hayran kalacağı film, sizleri beklemekte.
İyi seyirler dilerim..

Yorumlar