Dune Cephesinden Beklenen Haber Geldi

Dune Cephesinden Beklenen Haber Geldi

Sabırsızlıkla beklenen “Dune” filmi hakkında yeni detaylar paylaşıldı.

2020 Aralık ayında vizyona girmesi planlanan “Dune” filminden şimdiye kadar teaser ya da fragman paylaşılmamıştı. Bu durum sinemaseverlerin sabırsızlığını iki katına çıkarmıştı. Ancak Warner Bros bu konu hakkında bir açıklama yaparak “Dune” filminin fragmanının 9 Eylül’de yayınlanacağını duyurdu. 

9 Eylül günü Amerika saatiyle sabah 9’da fragman izleyicilerin beğenisine sunulmuş olacak. Ancak Warner Bros, bu paylaşımdan önce 30 Ağustos tarihinden itibaren “Tenet” filminin gösteriminden önce “Dune”dan bir teaser yayınlanacağını da belirtti. Bu teaser, Türkiye’deki sinemalarda yayınlanıp yayınlanmayacağı henüz bilinmiyor. Ancak 9 Eylül’e kadar fragmanın internete sızacağı tahmin ediliyor.  

Dune Filmi Hakkında 

Warner Bros’un beyazperdeye uyarladığı Frank Herbert’in “Dune” isimli kitabında galaksinin farklı noktalarında yaşananlar anlatılıyor. Kitap, uzak bir gelecekte geçiyor. Arrakis gezegeninde yaşayan ve ailesi bu gezegeni kontrol eden Paul Atreides, hikayenin ana karakteri olarak karşımıza çıkıyor. Arrakis isimli bu çöl gezegeni, “Baharat” isimli, yıldızlararası yolculuk yapmayı, yüksek bilinç ve uzun bir yaşam sağlayan bir kaynağa sahip. Bu nedenle gezegenin kontrolü, saygın aileler arasında bir yarış haline geliyor. Bu yarışta Paul Atreides’in ailesi büyük bir kayıp yaşıyor ve Paul ailesi için savaşmaya başlıyor.

Kitap konusu itibariyle “Yüzüklerin Efendisi” gibi fantastikleşmiş serilerle aynı kategoride değerlendiriliyor. Ancak sinema dünyasının usta isimlerinden Alejandro Jodorowsky, kitabın tamamiyle filme uyarlanamayacağını savunuyor. Dolayısıyla bu filmde, yönetmen  Denis Villeneuve’nün yorumu büyük önem taşıyor.  

Dune Film Ekibi 

Filmin yönetmenliğini  Denis Villeneuve üstleniyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Timothee Chalamet, Oscar Isaac, Josh Brolin, Rebecca Ferguson, Stellan Skarsgard, Jason Momoa, Zendaya, Javier Bardem, Charlotte Rampling yer alıyor. Filmin müzikleri ise usta besteci Hans Zimmer tarafından hazırlandı. 

Yorumlar