Dünyadaki Göçmen Temalı 7 Film

Mültecilik, Göçmenlik gibi kavramlar ile bir arada yaşadığımız toplumda, başarılı yönetmenlerin gözünden göç etmek ve göçmenlik üzerine yapılmış 7 filmi sizin için derledik.

1. Göçmen – The Immigrant (1917)

1. Göçmen – The Immigrant (1917)
The Immigrant, Dünya Sineması’nın ilk büyük ustalarından Charles Chaplin’ in yönetmenliğini yaptığı ve başrolünde yer aldığı ABD yapımı siyah beyaz sessiz bir kısa komedi filmidir. Avrupa’dan ABD’ye göç eden bir göçmenin gemiyle yolculuk etmesi üzerine kurulu maceraları konu edinmiştir bu filmiyle Chaplin. 1917’de gösterime giren bu kısa film, doksanlı yılların ortalarında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi’nce kültürel, tarihi ve estetik değerde filmler kategorisine seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza altına alınmıştır.

2.Kazablanka – Casablanca (1942)

2.Kazablanka – Casablanca (1942)

İkinci dünya savaşında çok direnişli örgütün lideri Victor Lazlow Alman konsantrsayonu kampından kaçarak Casablanca'ya gelir.Amacı Lizbon'a oradanda ABD'ye iltica etmektir.Fakat bütün umutları şans eseri Casablanca'nın en meşhur gece kulübünün sahibi olan Rick'e bağlamıştır.Rick kaçış için gerekli olan pasaportlara sahib olan tek kişidir.Öte yandan Ricky'in Victor'un yakalanması yada öldürülmesi için gerekli nedeni vardır.Victor'un karısı Ilsa Ricky bir zamanlar kendisini terk ettiğine inandığı ve kalbinin derinliklerine gömdüğü büyük aşkıdır.

3. Rocco ve Kardeşleri – Rocco Ei Suoi Fratelli (1960)

3. Rocco ve Kardeşleri – Rocco Ei Suoi Fratelli (1960)
İtalyan yönetmen Luchino Visconti tarafından 1960 yılında çekilen Rocco ve Kardeşleri, İtalya'nın güneyindeki yoksulluktan kaçarak endüstri merkezi Milano'da yaşamaya çalışan bir ailenin öyküsüdür. Film, Vincenzo, Simone, Rocco, Ciro ve Luca adındaki beş kardeşin yaşadıkları üzerindedir.

4. Ekmek ve Güller – Bread and Roses (2000)

4. Ekmek ve Güller – Bread and Roses (2000)
Meksika sınırından illegal olarak Los Angeles'a geçen Maya, ablası Rosa'nın evine yerleşir. Rosa ona, sendikasız ve güvencesiz işçi çalıştırılan bir şirkette temizlik işi bulur. Hizmet işçileri sendikası, Sam Shapiro'yu 'temizlik işçileri için adalet' kampanyasını örgütlemek üzere görevlendirir. Maya'yı tutkulu bir dinleyici olarak örgütlemeye çalışan Sam, ondan hoşlanmaya başlar. Hasta kocasını düşünmek zorunda olan Rosa, bu ilişkiye karşı çıkar. İşçiler halkın desteğini sağlamak üzere çaba harcarken, şirket yönetimi de işçileri bölmeye ve akıllarını çelmeye çalışır.

5. Karanlıkta Dans – Dance in the Dark (2000)

 5. Karanlıkta Dans – Dance in the Dark (2000)
Selma Jezkova 10 yaşındaki oğlu Gene ile birer Çek göçmeni olarak bir karavanda yaşamaktadırlar. Bir fabrikada çalışmakta olan Selma kalıtsal bir hastalık nedeniyle görme yetisini yavaş yavaş kaybetmektedir. En büyük amacı gerekli parayı biriktirip oğlunu ameliyat ettirerek aynı akibete uğramasına engel olmaktır. Bu arada akşamları arkadaşı Kathy ile The Sound of Music müzikalinin amatör bir sahnelemesi için prova yapmaktadırlar. Ne var ki olaylar onun istediği biçimde gelişmez, komşusu ve ev sahibi olan Polis Memuru Bill, Selma'dan parasını çalınca onu öldürmek zorunda kalır ve hapisin yolunu tutar. Bu, sonu idama kadar uzanabilecek trajik bir yoldur.

6. Dogville (2003)

6. Dogville (2003)

30'ların Amerika'sında Rock dağlarında bir kasabadayız. Peşindeki gangsterlerden kaçan güzeller güzeli Grace, bir kasabaya sığınmak zorunda kalır. Kadına acıyan kasaba halkı, başlangıçta iyi niyetlerle kadına sahip çıkar ve arasına alır. Fakat kadının konumunun kendileri açısından da bir tehlike arz etmesiyle, aralarındaki ilişki farklı boyutlar kazanmaya başlayacaktır. Grace, kasabalının öteki yüzünü görmeye başlar ve çaresizliği bir kurban konumu almasına neden olur.

7. Biutiful (2010)

7. Biutiful (2010)

Barcelona’da geçen hikayede, Javier Bardem, Uxbal adında kanuna aykırı işleriyüzünden başı polisle derde giren bir adamı canlandırıyor. Biutiful, zorunlu olarak yaptığı yasadışı işlerle para kazanmaya çalışan sorunlu ama sadık ve duyarlı bir babanın hikayesi.Bu filmde, baba olmayı, sevgiyi, ruhsallığı, suçu, pişmanlığı ve ölümlülüğü,Barcelona'nın tehlikeli yer altı dünyasında dengelemeye çalışan Uxbal'ın hikayesini izleyeceksiniz. Parasını kazanmak için hiçbir kural tanımıyor, çocukları için yaptığı fedakarlıklarda ise hiçbir sınır tanımıyor. Aynen hayatın kendisi gibi bu hikaye de başladığı yerde bitiyor.