Dünyadan Haberler Film Afişi

Dünyadan Haberler Filmi Eleştirisi

Başrolünde Tom Hanks'in yer aldığı ve Netflix Türkiye'de gösterime giren Dünyadan Haberler filmi hakkındaki Cinedb eleştirisi...

Günümüzde haberleri takip etmeniz için bir akıllı telefon uygulaması yeterli olabilir fakat 1870'lerin Texas’ında Tom Hanks’e size gazete kupürlerini okuması için on sent vermeniz gerekirdi.


Dünyadan Haberler filminin yönetmen/senaristi Paul Greengrass, Paulette Jiles’ın aynı adlı romanını beyazperdeye yeni nesil bir western tadında uyarlamış. 
Yüzbaşı Jefferson Kidd (Tom Hanks), kasaba kasaba gezip okuma yazma bilmeyen halka on sent karşılığında haberleri okuyan bir iç savaş gazisidir. Filmin adını da aldığı bu haber okuma seansları, zaman zaman Kidd’in sadece gazete okumanın yanı sıra dinleyicilerinin duygularını paylaştığı, bazen de bir tiyatro sahnesini andıran bir gösteri sunduğu, filmin izlenmesi en keyifli sahnelerini oluşturuyor.


Yüzbaşı Jefferson Kidd yine bir gün kasabalar arasında yolculuk ederken, devrilmiş bir at arabasının içine saklanmış bir kız çocuğu bulur. Gerçek isminin Johanna (Helena Zengel) olduğunu öğrendiğimiz, kızılderili kıyafetleri giyen ve sapsarı saçları olan bu çocuk, küçüklüğünde bir kızılderili kabilesi tarafından kaçırılmış, annesi ve babası öldürülmüştür. Daha sonrasında ise, onu kaçıran ve yetiştiren kızılderililer katledilmiştir ve Johanna ikinci kez öksüz kalmıştır. 


Yüzbaşı Kidd, Johanna’yı ortalıkta bırakmaya gönlü razı olmayınca, küçük kızın hayattaki tek yakını olan teyzesinin yanına götürmek için rotasını değiştirerek yüzlerce kilometre uzaktaki bir kasabaya doğru tehlikeli bir yolculuğa çıkacaktır. Bu yolculuk bu ikilinin birbirlerini daha yakından tanımalarını sağlayacağı gibi aynı zamanda kendi içsel yolculuklarına da ışık tutacaktır. 


Söz konusu Tom Hanks olunca seyirci Yüzbaşı Kidd karakteri ile hemen yakınlaşıyor. Hanks, Oscar’lık bir performans sergilemese de Kidd karakterinin acılarını ve sevgi dolu kalbini belki de pek bir çaba harcamadan seyirciye aktarabilmiş gözüküyor. Kolay takip edilen Kidd karakterinin yanında filmin asıl konuşulması gereken oyuncusu Johanna’ya hayat veren, henüz 12 yaşındaki Helena Zengel. Johanna’nın çok fazla repliğinin olmaması adeta küçük aktrisin yeteneklerini sınıyor. Açıkçası Zengel bu yükün altından çok iyi kalkmış ve henüz film gösterime gireli iki aydan az bir süre olmasına rağmen birçok ödüle yardımcı kadın oyuncu dalında aday gösterilmeyi başarmış. 


Bourne’ serisinde aksiyon filmlerindeki becerisini, Tom Hanks ile bir önceki filmi ‘Captain Phillips’ ile de gerilimi yansıtma yeteneğini kanıtlayan yönetmen Paul Greengrass, Dünyadan Haberler’e farklı bir enerji ile yaklaşmış. Klasik bir western filmi çekmek gibi bir derdi olmadığı gibi, birkaç çatışma sahnesini de klişeye yaklaşarak son derece iyi kıvıran Greengrass, klasik western havasını da seyirciye koklatmasını bilmiş.  


Yönetmen filmin odağını western filmlerinin aksiyon dolu sahnelerine çekmek yerine, bir adam ve bir kız çocuğunun parçalanmış hayatlarından nasıl bir umut ışığı ile çıkmaya çalıştıklarına ve her seferinde de hayatta kalmak için birbirlerine tutundukları bir yol hikayesine oturtuyor. 


İç savaş sonrası Birleşik Devletler’in kölelik, ırkçılık, politik düzensizlik, toplumsal travmalar gibi birtakım sorunlarla mücadele ettiği bir dönemde geçen bu hikayeyi daha dramatik unsurlar ile anlatabilecek olan yönetmen, birçok kişiye göre Amerika’nın asıl sorunlarına derinlemesine değinmekten çekinmiş görünüyor.


Dönemin sorunlarına sığ bir yaklaşımda bulunan yönetmen, daha çok filmin ana temasına  odaklanmayı seçmiş görünüyor. Hayatlarında sevdiklerini kaybetmiş iki yalnız yolcu, aynı zamanda yaralarını sarmaya çalışan bir toplumun da ruh halini paylaşıyor:


Yüzbaşı Jefferson Kidd:Eskilere dönmek iyi değildir, ardında bırakman gerek, ileriye doğru gitmelisin, arkana bakmadan…


Johanna:Hayır, ileriye gitmek için önce geçmişi hatırlamalısın.

Yorumlar