Eğitimciler ve Ebeveynler İçin Zihin Açan Filmler!

avatar
Anonim Editör

Pedagoji Derneği’nin anne-babalara ve eğitimcilere çocuk konusunda yeni farkındalıklar sağlamak amacıyla derlediği çocuk konulu yetişkin filmleri listesinin 2000 sonrası çekilenlerden bir seçki hazırladık.

Goodbye Christopher Robin -2017

Goodbye Christopher Robin -2017
1 Dünya Savaşı’ndan sonra İngiltere’ye umut dağıtan çocuk kitaplarıyla ünlü yazar A.A. Milne'nin oğlu Christopher Robin ile ilişkilerine merkeze yerleştiren filmde yazar A.A. Milne uluslararası başarı elde etmiştir. Artık tüm dünyanın gözü onun ve ailesinin üzerindedir. Bu yeni yaşantısı ailesine birçok bedel ödetmek zorunda kalır.

Benim Çocuğum -2013

Benim Çocuğum -2013

İzleyiciyi İstanbul’da beş eve götüren belgeselde, LGBT bireylerin aileleri kendi ebeveynlik deneyimlerini, çocuklarının büyüme ve kendilerine açılma dönemlerini, bu süreçle baş ederken geçtikleri zorlu yolları, kendi aileleriyle bu durumu nasıl paylaştıklarını ve ebeveyn olmanın neler gerektirdiğini yeniden öğrendikleri süreçleri anlatıyorlar.

Arada Kalan / What Maisie Knew -2012

Arada Kalan / What Maisie Knew -2012

New York'ta yaşan bir ailenin küçük kızı olan Maisie, ailesinin boşanmasıyla birlikte hayatında birçok değişim yaşar. Anne ve babası başka yollarda ilerlerken, Maisie ikisine ve onların hayatlarına yeni giren insanlara karşı nasıl davranacağını belirlemekte zorlanır.

Dedemin İnsanları -2011

Dedemin İnsanları -2011

Ozan, Ege'nin sevimli ve küçük bir sahil kentinde geniş ailesiyle yaşayan 10 yaşında bir çocuktur. Dedesi Mehmet Bey zamanında mübadele ile Türkiye'ye göçmek durumunda kalan Giritli bir göçmendir. Bu yüzden mahallede Ozan'a arkadaşları "gâvur" diye seslenmektedir. Dışlanmaktan korkan Ozan ise gâvurluğu reddederek "Biz Türk’üz!" diye ailesine ve dedesine kafa tutar. Kendisi henüz 7 yaşında küçük bir çocukken Girit’ten İzmir'e göç etmek zorunda kalan Mehmet Bey, şimdi torununa atalarının geçmişini, doğduğu toprakları ve içinde sakladığı özlemi Ege'nin mavi sularına bıraktığı şişelerle anlatacaktır. 

Kız Kardeşimin Hikâyesi / My Sister's Keeper -2009

Kız Kardeşimin Hikâyesi / My Sister's Keeper -2009

Fitzgerald çifti bir gün acı gerçeği öğrenir; kızları Kate lösemidir. Kate’e donör olması için bir bebek sahibi daha olmaya karar verirler. Önce ikinci kızları Anna’nın göbek bağından alınan kanı kullanırlar. Yıllar sonra Anna’dan Kate’e kemik iliği nakli yapılması gerekir. 11 yaşındaysa, Kate’in böbrek nakline de ihtiyacı vardır. Bu olanların üzerine Anna, ailesinin onu bu amaçla kullanmasından dolayı onlara dava açar. 

3 Aptal / 3 Idiots – 2009

3 Aptal / 3 Idiots – 2009

Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi Hindistan'ın önemli bir okulunda mühendislik okuyan ve okulun yurdunda aynı odada kalan üç öğrencidir. Bu üçlü ve profesörleri Viru arasında yaşananlar, dostluk kavramını beyaz perdeye yansıtırken eğitim sistemini de sert ve eğlenceli bir şekilde eleştirir niteliktedir.

Kız Kardeşim Mommo -2009

Kız Kardeşim Mommo -2009

Dokuz yaşında bir çocuk; hem ağabey, hem baba, hem anne, hem de bir bilge olabilir mi? Kız kardeşi Ayşe için olur. Annesiz iki çocuğun içinizi ısıtacak, kimi zaman gözünüzü yaşartacak öyküsü. Hem de gerçek. Yalın bir dille köyü, köyün insanlarını, kardeşlerin ilişkini anlatan film, sürpriz bir finalle bitiyor.

Her Çocuk Özeldir / TaareZameen Par -2007

Her Çocuk Özeldir / TaareZameen Par -2007

Harfleri sayıları algılama problemi yaşayan bir çocuk çevresi ve ailesi tarafından tembel muamelesi görür. Çalışmayı öğrenebilmesi için yatılı okula verildikten sonra resim öğretmeni sayesinde hayatı değişen bu küçük çocuk azmin ve doğru yaklaşımın önemini herkese kanıtlayacaktır.  

Kaplumbağalar da Uçar / Lakpoşt-ha Hem Pervaz Mi-konend -2004

Kaplumbağalar da Uçar / Lakpoşt-ha Hem Pervaz Mi-konend -2004

Türkiye-İran sınırında mayın toplayarak yaşayan Soran 13 yaşında bir çocuktur. Kasabadakiler için hazırladığı bir anten aracılığı ile Saddam’ın düşüşünü haber alıp herkese duyurur. Bu sırada Agrin de 14 yaşında bir annedir. Soran ona aşık olur ama Agrin’in ağabeyi Henkov tarafından huzursuz edilir. Henkov’un kolu yoktur çünkü bir mayın basmıştır. Şimdi ise gelecekten haber verebilmek gibi bir yeteneği vardır.

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak -2002

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak -2002

Recep ve Mehmet 60'lı yıllarda Tepecik adlı bir köyde yaşayan iki kafadardır. Yaz aylarını herkes gibi aylak aylak geçirmemek için Recep bir karpuzcunun, Mehmet ise bir berberin yanında çalışır. Boş kalan tüm zamanlarını terkedilmiş bir ahırda film projeksiyon makinesi yapmaya çalışarak geçirirler. Kimsenin umursamadığı bu uğraşlarında tek destekçileri ise köyün delisi Ömer’dir. 

Sarhoş Atlar Zamanı / Zaman-e Baray-e Mesti Asbha -2000

Sarhoş Atlar Zamanı / Zaman-e Baray-e Mesti Asbha -2000

Büyük abla hasta kardeşinin bakımını üstleneceklerini söylediği için başka bir köye gelin gider; ama damadın ailesi verdiği sözü tutmaz, hasta çocuğu almayı ve ameliyat ettirmeyi reddeder. Evin 15 yaşındaki büyük oğlu sakat kardeşini Irak'taki bir bir hastaneye götürecek parayı ve atı bulmak için kaçakçıların kervanına katılır. Ve kardeşler mayınların arasından, kış soğuğunda, çocukluktan yetişkinliğe doğru bir yola çıkarlar.