Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 3 Film Afişi

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 3 Filmi Eleştirisi

Bir veda hikâyesi bizimkisi. 2010 yılında hayatımıza giren Hıçkıdık ve Dişsiz ile vedalaşıyoruz.

Gözlerimizin önünde üç filmlik bir süreçte büyüdüler, geliştiler ve kendilerini buldular. İnsanlar ve ejderhaların arkadaş olabileceğini bizlere öğrettiler.

Ejderhalar çocukluğumuzdan bu yana masal dünyasına aitlerdi. Çok uzak bir geçmişi, bir hayali temsil ediyorlar… Serinin son filmi biraz da bu fikir üzerine kurulmuş gibiydi. İlk iki filmde Berk’te mutlu mesut yaşayan insanlar ve ejderhalar için bu filmde ortak yaşam zorluklarının baş gösterdiğini görüyoruz. Hıçkıdık babasından miras olarak aldığı Berk ahalisini ve dostu Dişsiz ile arkadaşları ejderhaları daha iyi bir yaşam sürebilecekleri,  babasının ona küçükken anlattığı, Gizli Dünya’ya götürme kararı alıyor.

Filmin ilk iki filme oranla hikâye açısından zayıf kaldığını söyleyebilirim. İlk film, ejderhalara bir halk olarak bakıyordu. Ancak ikinci ve üçüncü filmde “evcilleştirilmiş hayvanlar” olarak anlatılıyor ejderhalar. Bu da ilk filmde bizi kendine çeken büyünün zayıflamasına neden oluyor. İlk iki filme nazaran bu film aceleye gelmiş gibi duruyor. Aksiyon ve hikâye işlenişinin yerine duygusallığın ağır bastığı bir film olarak karşımıza çıkıyor.  Hıçkıdık’ın Astrid'le evlenmeyi düşünmesi, gerçek bir lider olma yolundaki çatışmaları ve de Dişsiz’ın aşık olma hikayesi bizi kendine bağlıyor. Dişsiz’in artık tükendiğini sandığı soyundan bir dişiyle karşılaşması, onun kar gibi beyaz bir dişi olması ve filmin aşkın en yüce duygu olduğuna dair vurgu yapması zaten filmin yolunu az buçuk çiziyor. Hıçkıdık da uzatmalı aşkıyla hayatını birleştiriyor. Yani film ejderhalarla insanların dostluğu ama ejderhaların artık özgür kalması yönünde bir mesajla eğitimine son veriyor.

Filmin ilk yarısını izlemeye katlanırsanız ikinci yarısından zevk almamanıza imkan yok gerçek Ejderhanı Nasıl Eğitirsin filmi o zaman başlıyor. Renkleri, dokusu, müziği, hikâyesi o anda başlıyor.  Gizli Dünya’nın güzelliklerini Avatar havası veren muntazam manzaralar görmek isteyenleri bu film sinemalarda sizleri bekliyor. Animasyon diye çocuk filmi olarak bakılmaması gerekiyor. Her yaştan insana hitap eden bir hikâyesi var çünkü.

İyi seyirler…

 

Yorumlar