En İyi 10 Godard Filmi

avatar
Anonim Editör

Fransız Yeni Dalga akımının en üretken yönetmenlerinden olan Jean- Luc Godard’ ın doğum günü şerefine kaçırılmaması gereken 10 filmi!

1. Adieu au Langage – 2014

1. Adieu au Langage – 2014
3D teknolojisi ile bir çok deneysel sahneye imza atan film Cannes Film Festivali’nden Jüri ödülü ile dönmüştür. Film, bekar bir adamla evli bir kadın arasındaki ilişkiye odaklanılıyor.


2. Prenom Carmen – 1983

2. Prenom Carmen – 1983
Birçok sahnesi ile çarpıcı bir etki yaratan Prenom Carmen, 3 milyon dolar hasılat etmiştir.  Terörist bir grup üyesi olan Carmen’ in polise olan aşkını konu alan film Altın Aslan ödülünü kazanmıştır. 

3.Numero Deux – 1975

3.Numero Deux – 1975

Godard filmografisinde farkını ortaya koyan yapım sıradan bir aileyi konu edinen deneysel bir filmdir.  Güçlü aile ilişkilerine parmak basan film iki bölümden oluşmaktadır. 

4.Masculin Feminin – 1966

4.Masculin Feminin – 1966

Kadın ve erkek ilişkisi ile birçok politik mesaj veren 1966 yapımı film, askerlik görevini bitiren Paul’ un çevre ilişkileriyle birlikte Fransa’nın genç kültürünü mercek altına alıyor. 

5. Pierrot le Fou – 1965

5. Pierrot le Fou – 1965

Anna Karina ve Jean –Paul Belmondo’ nun başrollerini paylaştığı film usta yönetmenin ilk filminden izler taşıyor. Şiirsel bir anlatıma sahip olan yapım Lionel White'ın Obsession adlı romanının serbest bir uyarlamasıdır. 

6.Alphaville – 1965

6.Alphaville – 1965

Kara film ile bilimkurgu türünü başarılı bir şekilde harmanlayan yapım kült filmler arasında yerini almayı başarmıştır. 

7.Le Mepris 1963

7.Le Mepris 1963

Alberto Moravia’ nın romanından sinemaya uyaran film hiç şüphesiz Godard’ ın en iyi filmlerinden bir tanesidir.  Film, Paul Javal’ ın Prokosch filminin senaryosunu yeniden yazması ile karısı Camille yaşadığı sorunları konu ediniyor. 

8.Vivre sa Vie – 1962

8.Vivre sa Vie – 1962

12 bölümlük kesitler halinde ilerleyen film, Anna Karina’ nın hayat verdiği Nana’ nın varlığını sorgulaması ile beraber bizi de kendi iç dünyamızda bir yolculuğa çıkartıyor. 

9.Une Femme est Une Femme – 1961

9.Une Femme est Une Femme – 1961

Eğlencesi ve göndermeleri oldukça bol olan yapın sevgilisinden çocuğu olsun isteyen Angela’ nın sevgilisinin arkadaşı Alfred ile yakınlaşmasını konu ediniyor. 

10. A bout de Souffle – 1960

10. A bout de Souffle – 1960

Modern sinema öncülerinden biri sayılan film günümüz sinemasının da temellerini atmıştır.  Sinemada devrim niteliği taşıyan yapım için Atille Dorsay şöyle demiştir: "İşte belki de gerçek anlamda modern sinemanın başlangıcı... Doğallıkla, madalyonun öbür yüzü olarak, klasik sinemanın da bir anlamda ölümü... Yarattığı devrimle, neden olduğu tartışmalarla, açtığı kapılar ve yollarla, gerçekten de sinemayı farklı yönlere çeken, sinema tarihinin en etkili olmuş filmlerinden biri olduğu da söylenebilir."