En İyi 5 Ridley Scott Filmi

avatar
Anonim Editör

1 - Cennetin Krallığı - 2005 / Oyuncular: Orlando Bloom, Ghassan Massoud, Liam Neeson

1 - Cennetin Krallığı - 2005 / Oyuncular: Orlando Bloom, Ghassan Massoud, Liam Neeson
Usta Ridley Scott’ın 81. yaşı şerefine yaptığımız bu listede birinci sırayı gerek felsefesi, gerek müzikleri, gerek başarılı savaş sahneleri ile Cennetin Krallığı filmine veriyoruz. Bir yandan savaşı, bir yandan savaşın gereksizliğini harika şekilde işleyen filmde; milyarlarca insanı ilgilendiren, iki bin yıllık çatışmaların özüne iniliyor. İnsanlık ve aşk kavramlarının en saf halini keşfettiğimiz Cennetin Krallığı filmi epik atmosferiyle de aksiyonu iliklerimize kadar hissettirip bizleri büyülüyor. Haçlılar ve Selahaddin Eyyubi’nin Kudüs mücadelesini konu edinen Cennetin Krallığı filmi Orlando Bloom’un da kariyerinin tırmanış noktası.

2 - Amerikan Gangsteri - 2007 / Oyuncular: Russell Crowe, Denzel Washington, Josh Brolin

2 - Amerikan Gangsteri - 2007 / Oyuncular: Russell Crowe, Denzel Washington, Josh Brolin
Ridley Scott’ın favori oyuncusu Russell Crowe’un başrolde yer aldığı Amerikan Gangsteri filmi bir biyografik film özelliği taşıyor. Harlem’in en meşhur uyuşturucu krallarından Frank Lucas ile New York polisinin mücadelesini ele alan film gerilim dolu, nefes kesen bir polisiye hikaye içeriyor. İki dalda Oscar adaylığı da bulunan filmin klasik aksiyon filmleri ile ortak bir çizgi izlediğini söylemek güç. Zira film, Ridley Scott’ın mükemmel dokunuşları ile dolu.
 

3 - Marslı - 2015 Oyuncular: Matt Damon, Jessica Chastain, Kristen Wiig

3 - Marslı - 2015 Oyuncular: Matt Damon, Jessica Chastain, Kristen Wiig
Kimilerince Ridley Scott’ın kariyerinde çektiği en iyi film şeklinde yorumlanan; Matt Damon’ı da son yıllarda ciddi anlamda ön plana çıkaran Marslı filmi bizim listemizde de üçüncü sırada yer alıyor. Prometheus filmini göz ardı ettiğimizde Scott’ın tarzının dışında sayılabilecek bu filmde Ridley Scott kendi gerilim ve aksiyon anlayışını uzaya taşıyor. Arkadaşlarının ölümü ardından Mars’ta mahsur kalan ve dünya tarafından öldü olarak kabul edilen bir astronotun hayatta kalma ve dünyaya yaşadığını bildirme mücadelesini izlediğimiz Marslı filmi, Ridley Scott’ta alıştığımızın dışında kalabalık bir cast yerine tek kişilik bir film. 7 dalda Oscar’a aday gösterilen Marslı filmi herhangi bir dalda bu ödülü kazanamadı.
 

4 - Gladyatör - 2000 Oyuncular: Russell Crowe, Joaquin Phoenix

4 - Gladyatör - 2000 Oyuncular: Russell Crowe, Joaquin Phoenix
Russell Crowe’un güçlü bir oyunculuğa adım atış, Ridley Scott’ın da artık dünya tarafından sayılı yönetmenlerden birisi olarak kabul ediliş filmi sayabileceğimiz Gladyatör, şimdiden dünya sinema tarihinin kült filmleri arasına girdi. Benzer örneklerine 20. yüzyıl boyunca rastlayabildiğimiz film; bir kopya, bir tekrar, bir yeniden yapım tuzağına düşmeden başlı başına özgün bir tarihi film olabilmeyi başardı. Eski ve kuvvetli bir Romalı general olan Maximus’un aşırı güçlenmesinden sonra köleliğe ve ölüme dek gladyatörlüğe mahkum edildiği film; hayatın iniş ve çıkışları konusunda da yüzlerce yıl önceden bir ders niteliğinde. Neredeyse her dalda Oscar adayı olmayı başarabilmiş film, 5 dalda Oscar ödülü sahibi.
 

5 - Kara Şahin Düştü - 2001 Oyuncular: Josh Hartnett, Ewan McGregor

5 - Kara Şahin Düştü - 2001 Oyuncular: Josh Hartnett, Ewan McGregor
Gladyatör ile bizi Roma tarihine götürdükten sadece bir sene sonra Ridley Scott bir başka Hollywood klasiğine, modern ABD ordusundan bir savaş hikayesine dönüyor. Somali’de esir alınan iki subaylarını kurtarmak için Somali’ye inen ve orada umduklarından çok daha güçlü bir ordu ile karşılaşan 160 ABD askerinin hikayesini anlatan filmde saf bir propaganda yerine yıllar sonra Cennetin Krallığı filminde de göreceğimiz savaş karşıtlığı da yerini alıyor. Yüksek aksiyonu ve başarılı işlenmiş savaş sahneleri ile o dönem için ağızları açık bırakan Kara Şahin Düştü filmi 4 Oscar adaylığı ve 2 Oscar ödülüne sahip.