Engelsiz Filmler Festivali’nde Geleceğin Sinemacılarına Özel Program

Engelsiz Filmler Festivali’nde Geleceğin Sinemacılarına Özel Program

Engelsiz Filmler Festivali, ilk yılından beri programında yer verdiği “Çocuklar İçin” seçkisiyle, yedinci senesinde de minik sinemaseverleri ağırlıyor.

Küçük sinemaseverlerin olduğu kadar büyüklerinde ilgi göstereceği “Çocuklar İçin” seçkisinde bu sene üç animasyon filmi yer alacak. Programda animasyon filmlerinin başarılı yönetmeni Mamoru Hosoda’nın Oscar Adayı filmi Küçük Kardeşim Mirai, Vincent Kesteloot ve Ben Stassen’ın yönetmeniğini üstlendiği, kraliyet ailesinin bir ferdi olan Corgi Rex adlı köpeğin, Majestelerinin izini kaybettikten sonra yaşadığı maceraları konu alan Corgi: Kraliyet Afacanları, The Queen's Corgive Karsten Kiilerich’ın yönettiği, fakir bir köyde yaşarken dünyayı dolaşan bir gezgin olmanın hayallerini kuran Ahmet’in hikayesini anlatan Uçan Halı ve Kayıp Elmas adlı filmler çocukların beğenisine sunulacak.

Çocuklar İçin seçkisinin gösterim tarihleri, 7-9 Ekim tarihleri arasında İstanbul, Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu (SineBu), 11-13Ekim tarihlerinde Eskişehir, Yunus Emre Kültür Merkezi, 16-20 Ekim tarihlerinde ise Ankara’da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut Ankara’da gerçekleştirilecek.

Çocuklar Kendilerini Canlandırma Sanatıyla İfade Edecekler

9-12 yaş arasındaki işitme engelli sinemaseverleri canlandırma (animasyon) sanatıyla buluşturan Canlandırma Atölyesi’nde çocuklar, kendi yarattıkları karakterler ve öykülerle film denemeleri yapacaklar. Çocukların tamamen kendilerine ait bir dünyayı ortaya çıkarmalarını ve kendilerini canlandırma sanatı ile ifade etmelerini sağlayacak atölye, canlandırma sanatçısı Deniz Öcal tarafından Eskişehir’de gerçekleştirilecek.

Küçük Kardeşim Mirai Otizmli Çocuklarla Buluşuyor

Festival programında,otizm spektrum bozukluğu yaşayan çocuk ve gençlerin rahat bir şekilde film izleyebilmelerine imkân veren “Otizm Dostu Gösterim” de seyircilerle buluşacak. Bu özel gösterim kapsamında Mamoru Hosoda’nın Küçük Kardeşim Mirai filmi İstanbul, Eskişehir ve Ankara’da takip edilebilecek.

91. Akademi Ödülleri’nde En İyi Animasyon dalında aday gösterilen film, dünyaya yeni gelen kız kardeşi Mirai’nin varlığını kabullenemeyen Kun’un, evin bahçesinde yaşadığı fantastik deneyimlerle ağabey olma yolunda attığı adımları anlatıyor.

Tüm Gösterim ve Etkinlikler Ücretsiz

Engelsiz Filmler Festivali her sene olduğu gibi bu sene de tüm gösterimlerini ve yan etkinliklerini ücretsiz olarak seyircilere sunuyor.

Engelsiz Filmler Festivali hakkında ayrıntılı bilgiye www.engelsizfestival.com adresinden ulaşabilir; Festival’in Facebook, Instagram, Twitter hesaplarından duyuruları takip edebilirsiniz.

Yorumlar