Engelsiz Filmler Festivali’nde Otizm Dostu Gösterim

Engelsiz Filmler Festivali’nde Otizm Dostu Gösterim

Bu yıl yedinci kez düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali, otizmli çocuk ve gençlerin rahat bir şekilde film izleyebilmelerine imkân sağlamaya devam ediyor.

İlk kez 2015 yılında gerçekleşen gösterim kapsamında bu yıl, Japon animasyonunun başarılı yönetmeni Mamoru Hosoda’nın KüçükKardeşim Miraiadlı filmi sinemaseverlerle buluşacak. 91. Akademi Ödülleri’nde En İyi Animasyon dalında aday gösterilen film, yeni doğan kız kardeşi Mirai’nin varlığını kabullenemeyen Kun’un, evin bahçesinde yaşadığı fantastik deneyimlerle ağabey olma yolunda attığı adımları anlatıyor.

 

Otizm Dostu Gösterim’de Küçük Kardeşim Mirai filmi loş bir salonda, ses seviyesi düşük tutularak gösterilirken, seyirciler gösterim sırasında salonda yiyecek ve içecek bulundurabilecek ve diledikleri gibi hareket edebilecekler. Herhangi bir tanıtım filminin ya da reklamın gösterime dahil edilmediği seans sırasında, otizmli, öğrenme güçlüğü ya da duyusal problemler yaşayan çocuklar ve yakınları birlikte film izleyebilecekler.

Otizm Dostu Gösterimler 3 Şehirde                              

Küçük Kardeşim Mirai adlı filmin otizm dostu gösterimi, İstanbul, Eskişehir ve Ankara’da olmak üzere üç farklı şehirde yapılacak.
 

Tüm Gösterim ve Etkinlikler Ücretsiz

Engelsiz Filmler Festivali her yıl olduğu gibi bu yılda tüm gösterimlerini ve yan etkinliklerini ücretsiz olarak izleyiciye sunuyor. Puruli Kültür Sanat tarafından planlanan Engelsiz Filmler Festivali’nin destekçileri arasında bu sene  European Endowment for Democracy Fund, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Sabancı Vakfı, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bulunuyor.
Engelsiz Filmler Festivali hakkında ayrıntılı bilgi için www.engelsizfestival.com adresini ziyaret edebilir; Festival’in Facebook, Instagram, Twitter hesaplarından duyuruları takip edebilirsiniz.
 

Yorumlar