Ev Hapsi / Housebound Film Afişi

Ev Hapsi / Housebound Filmi Eleştirisi

Gizemin ortadan kalktığı kısımdan sonrasında bile gerilimin korunduğu bir filmin aynı zamanda nasıl kahkahalarla güldürebilecek film.

Kylie işlediği bir suçtan yargılanır ve ev hapsine mahkûm edilir. Bu cezada Kylie için en zorlayıcı kısmı 8 ay boyunca hiç anlaşamadığı annesinin evinde kalmak zorunda olmasıdır. Anne Miriam batıl inançları fazlasıyla güçlü bir kadındır ve evlerinde daha önce yaşamış kimselerin hayaletinin dolaştığına inanmaktadır. Kyle ile Miriam’ın arasındaki bitmek bilmez kişilik savaşına bir de paranormal konulardaki görüş ayrılıkları eklenince uçurum iyice artar. Ancak bir süre sonra Kylie  evde garip olaylara tanık olur. Annesinin söylediklerinden etkilendiğini düşünse de bu konuyu araştırmaya karar verir. Bir evde farklı nedenlerle ve birbirinden habersiz hapis hayatı yaşayan insanların hayatları birbirine değdikçe gizem çözülecek, ancak her yanıt yeni bir soruyu beraberinde getirecektir.

Gerek müzikleriyle gerilimin yükselmesi, gerekse öznel kamera tercihleriyle 80'li yılların kült korku filmlerine selam gönderen Ev Hapsi türe bambaşka bir yorum getirmek üzere Yeni Zelanda’dan izleyicisine sesleniyor. Son derece klasik bir perili ev filmi gibi başlayan ancak ilerledikçe psikolojik gerilimle komedi öğelerini ustalıkla harmanlayarak seyirciyi şaşırtmayı başaran Ev Hapsi, yarı profesyonel bir ekiple ve oldukça düşük bir bütçeyle çekilmiş bir korku-komedi filmi. Gerard Johnstone'un senaryosunu yazıp yönettiği ve çeşitli festivallerden toplam beş ödülle dönen filmin başrollerinde ise Morgana O'reilly, Rima te Wiata ve Glen-paul waru yer almaktadır. Korku filmi izleme niyetiyle gelenleri kesinlikle eli boş göndermeyen, gizemin ortadan kalktığı kısımdan sonrasında bile gerilimin korunduğu bir filmin aynı zamanda nasıl kahkahalarla güldürebileceğini merak ediyorsanız bu film kaçmaz.

Yorumlar