Eve Dönüş Film Afişi

Eve Dönüş Filmi Eleştirisi

Film, uyuşturucu bağımlılığı yüzünden rehabilitasyon merkezinde tedavi gören Ben Burns'un, Noel arifesinde ailesinin evine geri dönmesi ile başlıyor.

Yönetmenliğini Peter Hedges'in yaptığı film, uyuşturucu bağımlılığı yüzünden rehabilitasyon merkezinde tedavi gören Ben Burns'un, Noel arifesinde ailesinin evine geri dönmesi ile başlıyor. Ben'in beklenmeyen gelişi aile içinde sarsılmalara neden olur. Anne Holly oğlunun dönüşünü büyük bir sevinç ile karşılarken kısa bir süre sonra oğlunun başında büyük tehlikelerin olduğunu anlar.  Hayatları üzerinde büyük bir etki yaratacak bu tehlike ile başa çıkabilmek için 24 saatleri vardır. Filmin ilk bölümünde Ben'in eve dönüşü ve etrafındaki insanların tepkileri anlatılırken, ikinci yarısından itibaren film gerilmeye başlıyor. Evlerine girip köpeklerini çalan bir hırsızın peşine düşen anne-ogul, Ben'in gizli geçmisi ile de yüzleşmeye başlıyor.

Ben is Back, Beatitiful Boy filmini andırmıyor değil. Beatiful Boy uyuşturucuyu bırakma ve uyuşturucuya tekrar başlama döngüsünü bir babanın gözünden anlatıyordu. Baba oğlunu bu çıkmazdan kurtarmaya çalışıyordu. Beatiful Boy bir bağımlılık hikayesiydi. Bağımlı olmayi hem seven hem de sevmeyen bir karakterimiz vardı bu ikilem karakter ile net bir empati kurmamızı engelliyordu. Ben is Back filminde ise Ben’i daha fazla anlayabiliyoruz. İki filmde de dağılmış ailelerin, sevgisiz kalan çocuklarının uyuşturucuya yönelmesini anlatıyor. Bir ortak noktaları da her iki filmde de geleceğin önemli aktörleri arasında gösterilen iki genç oyuncu hikayeyi sürüklüyor.

Ben is Back bağımlılığın sadece kişiyi değil tüm çevresini etkileyen bir mesele olduğuna odaklanıyor ve zaman zaman kamu spotuna kaçıyor olsa da başrollerinde yer alan iki oyuncunun performansı olaylardan ilginizin kopmasına izin vermiyor.

Jullia Roberts ve Lucas Hedges'in başrolleri paylaşıyor. Ben rolünde izlediğimiz ve Manchester by the Sea filmi ile iyi bir oyuncu olacağının izlerini bizlere vermişti Lucas Hedges. Bu filmde de madde bağımlısı bir genci başarılı bir şekilde beyaz perdeye taşımış. Anne rolü ile karşımıza çıkan Julia Roberts kendisini aşan bir performans sergilemiş. Baskın olan annenin oğlu üzerine titremesini gerçekti bir şekilde gösteriyor bizlere. Duygu istismarına baş vurmadan dengeli bir yakınlıkta anlatıyor derdini.

Alışılmışın dışındaki bir anne – çocuk ilişkisini izlediğimiz film, seyircisine güzel zamanlar yaşatıyor.

Yorumlar