!f İstanbul’un Film Seçkileri Açıklandı

!f İstanbul’un Film Seçkileri Açıklandı

!f Filmleri İstanbul’u Renklendirecek.

Bu sene 18. kez düzenlenen !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali seçkisinde yer alacak filmleri açıkladı. Festival, !f Galalar, !f Efsaneler, !f Belgeseller gibi birçok çeşitli seçki ile İstanbul’u canlandırmayı hedefliyor.  13-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da, 19-22 Eylül tarihleri arasında ise İzmir ve Ankara’da sinemaseverleri ortak bir platformda buluşturacak olan festival bu yıl da özün bağımsızlığını ilan ediyor. !f Galalar’da Joanna Hogg, Jim Jarmusch, Dominga Sotomayor Castillo ve Jérémy Clapin gibi usta yönetmenlerde ilk kez seyirciyle buluşacak.

 

 

!f Galalar, bu seneki seçkisinde “About Endlessness”, “The Souvenir”, “The Don’t Die”, “Too Late to Die Young” ve “I Lost My Body” gibi filmlerinin de yer aldığı 10 filmi seyircisine sunuyor. Festivalin en ilgi çeken seçkisi !f Efsaneler,  “Tabutta Rövaşata”, “Ağır Roman”, “Eşkıya”, “C Blok” ve “Salkım Hanım’ın Taneleri”  gibi efsanevi filmlerini izleyicisiyle bir araya getirerek nostalji yaşatacak. !f Kült seçkisinde sizleri bekleyen filmler ise “Blue Velvet”, “Eraserhead”, “Lost Highway” gibi dünya sinema tarihinin önemli yapımları olacak.

Jüri Üyeleri Belli Oldu

Michel Franco’nun jüri başkanlığında Barış Saydam ve Deniz Eyüboğlu Aydın ile en iyiyi arayacakları, !f Ulusal kategorisindeki seçimleri ise jüri başkanı Ezel Akay önderliğinde Damla Sönmez ve Asja Krsmanovic’ in üstlendiği, Türkiye’den Kısalar kategorisinin en iyisini de jüri başkanı Anna Henckel-Donnersmarck ile Ayçe Kartal seçeceği festivalde yer alacak diğer filmler ise: Richard Lowenstein’ın gözünden yönetilen “Mystify: Michael Hutchence”, ülkemizde 100 bin seyirciye ulaşan ve bağımsız yabancı filmler arasında rekor kıran “Loving Vincent: The Impossible Dream”, Helena Třeštíková ve Jakub Hejna‘ın yönettiği “Forman vs Forman” yanı sıra  “Ardında Kalanlar”, “Kadın Olmanın Günahı ” filmlerini izleme şansı yakalayacaksınız.

 

!f Deneysel ile ilk kez senaryosu olmayan bir film içerisinde oyuncuların duygu durumlarını  deneyimleyebileceğiniz “Lysis” ı izleyebileceksiniz. Keş!f ile ”End of Season”, “Fugue”, “Nocturne” ve “Song Without a Name” gibi ilk veya ikinci yönetmenlik deneyimi ile ortaya çıkmış yepyeni hikayeleri keşfetme fırsatı yakalarken, !f Gökkuşağı ile “End of the Century”, “Being İmpossible” gibi bağımsız uluslararası filmlerle özgür renkleri aynı çatı altında bulabileceksiniz. !f Karanlık ve Köşeli’de “Luz” ile konfor alanın dışına çıkarken, !f Ulusal seçkisinde yer alan Can Evrenol’un “ Peri: Ağzı Olmayan Kız” isimli filmini tekrar beyazperde de izleme fırsatı elde edeceksiniz. Detaylar çok yakında web sitesinde http://ifistanbul.com.tr  

 

Yorumlar