Fatih Akın: Altın Küre Ödülü Kazanan İlk Türk Asıllı Yönetmen

Almanya’nın 2017 yılı Oscar adayı Aus dem Nichts (In The Fade / Paramparça) filmi ile Oscar’ın habercisi sayılan Cannes’dan Altın Küre Ödülü ile dönen Türk asıllı Alman yönetmen Fatih Akın, Almanya'ya göç eden Karadenizli bir baba ve  öğretmen bir annenin oğlu olarak 25 Ağustos 1973'te dünyaya geldi. Liseyi bitirdikten sonra Hamburg Güzel Sanatlar Yüksekokulu'na başladı.  Okul yıllarında çektiği ufak tefek video çalışmaları beğeniyle karşılansa da o zamanlar hayali oyuncu olmaktı. TV filmlerinde yardımcı rollerde oynadı. Bu süre zarfında üç yıl Doppelter Einsatz adlı TV dizisinde Erdal karakterini canlandırdı.

İlk uzun metrajlı filmi Kurz und Schmerzlos'a (Kısa ve Acısız) başladığında yıl 1998'di. Film, Almanya'da Adolf Grimme Awards’ta, Akın'a En İyi Yönetmen Ödülü kazandırdı. Bununla birlikte Locarno Film Festivali'nde Bronz Leoparın da olduğu toplam 4 ödül aldı.

2000 yılında mezun oldu ve aynı yıl romantik komedi türündeki filmi Im Juli'yi(Temmuz’da) çekti. Film Tromsø International Film Festival ve German Film Awards’tan ödüllerle döndü.

2002'de bir İtalyan ailenin hayatını merkeze aldığı Solino filmi için kamera arkasındaydı. Bavarian Film Awards tarafından En İyi Senaryo dalında ödüle layık görülen film, Guild of German Art House Cinemas'ta da Fatih Akın'a En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandırdı.

2004 yılında onu geniş kitlelere taşıyan Gegen die Wand (Duvara Karşı) filmini çekti. Birol Ünel ve Sibel Kekilli'ye en iyi erkek ve en iyi kadın oyuncu dallarında Altın Ayı kazandıran filmiyle Akın, Metin Erksan’ın Susuz Yaz’ından 40 yıl sonra Altın Ayı Ödülünü kazanan ilk Türk yönetmen oldu.

2005 yılında Cannes Film Festivali'nde Salma Hayek, Javier Bardem ve Emir Kusturica ile birlikte jüride yer aldı.

İstanbul hatırası - Köprüyü Geçmek adlı belgesel çalışmasıyla Akın, 2005'te aşık olduğu şehir olarak belirttiği İstanbul'un zıtlıklarını ve renkliliğini müzik ekseninde kameraya aldı.

2008 yılına gelindiğinde Avrupa'nın 25 ülkesinin 25 farklı kısa filmle anlatıldığı Visions Of Europe projesinde, Almanya'nın filmini çekmesi için seçildi ve bu ona daha büyük bütçeli ortak yapımlara giden yolu açtı.

2007 yılında vizyona giren "Yaşamın Kıyısında" filmi ile Altın Portakal Film Festivali’nde "En İyi Yönetmen" ödülü dahil 5 ödül kazandı. Aynı film ile Cannes'da "En İyi Senaryo" ödülüne layık görüldü. Aşka Ruhunu Kat (Soul Kitchen, 2009), Cennetteki Çöplük (2012), Kesik (The Cut, 2014) ve Elveda Berlin (Tschick, 2016) filmleriyle sinema yolculuğuna devam eden Akın’ın,  Almanya’daki ırkçı cinayetlerin yarattığı karanlıktan hareketle senaryosunu yazdığını belirttiği son filmi Aus dem Nichts (In The Fade / Paramparça) 2017 Cannes En İyi Kadın Oyuncu ödülü ve Yabancı Dilde En İyi Film ödülünü kazandı.

 

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış, ilk yorumlayan sen ol.