Feride Film Afişi

Feride Filmi Eleştirisi

Başrolünü ve senaristliğini Zeynep Çamcı' nın üstlendiği yerli romantik komedi Feride filminin eleştirisini sizlere sunuyoruz.

Hareket Sekiz ve Hep Yek filmlerinin yönetmeni Ali Yorgancıoğlu ile Recep İvedik, TV dizileri ve özellikle Leyla ile Mecnun gibi yapımlardan oyunculuğuna aşina olduğumuz Zeynep Çamcı’nın birlikte yönettikleri bir iş olmuş “Feride”...

Zeynep Çamcı’nın senaryosunu yazdığı, oynadığı ve yönettiği film genç yaşında büyük bir yükün altına girmesi bakımından Çamcı’yı bir adım öne çıkartmış. Bu denli işin mutfağının aşçıbaşısı olarak karşımızda durması yetenekli oyuncuya olumlu eleştirilerin yanı sıra olumsuz birtakım eleştiriler de gelmesine sebep olacaktır. Örneğin bu denli tek elden çıkma bir film; şahsi bir film midir? Anlatacağı öykü bizi ne kadar enterese ediyor?

Hayali kendi dikim atölyesine sahip olup kostümler tasarlamak olan bir kız var karşımızda. Karşısına bir fırsat çıkıyor ve amacına ulaşmak uğruna bir şeyler yapmaya çalışıyor.

Film boyunca kadınların ezilmesi, sevgisizlik, hoşgörü eksikliği, hayal kurmama, yalan gibi şeylere eleştiriler yapılıyor. Buraya kadar fikir çok güzel fakat bunu bayağı bir komedi dili ile yapıyor olması filmi oldukça ucuzlaştırıyor.

Hepimizin bildiği “youtuberlık”, tuhaf ve bayağı komedi unsurları içeren videolar, “kuzenimi kışkırttım, neredeyse kafama uçan tekme atacaktı...” tarzı birtakım içeriklere eleştiri yapılmaya mı çalışılmış yoksa onları gerçekten bir güldürü materyali olarak kullanmak mı tercih edilmiş bu soruya yanıt bulamadım. Film oldukça mide bulandırıcı bir espri anlayışıyla hareket ediyor demek de doğru olacaktır. Sürekli bir tükürme, kusma, yellenme gibi artık beş yaşındaki çocuklara bile komik gelmeyen espriler ile bezenmiş. Hikayenin çözüm bölümüne doğru dramatik unsurların atağa kalkması ve daha ciddi bir tavırla bir mesaj verme çabasına girmesi filmi biraz olsun toparlamış gibi olsa da vahim sonuçtan kaçılamamış. Konuşmaları, hareketleri, motivasyonları ile karakterler olgunlaşmamış bir hava veriyor ve 6 yaş üstü seyirciyi yakalayamazmış gibi görünüyor.

Feride karakteri Frida Kahlo’nun bir güzellemesi. Oldukça fazla Kahlo göndermesi de filmde yer bulmuş.

Sinema keyfiyle dolu haftalar dilerim.

 

Yorumlar