2000 Yılının En İyi Rus Filmleri! - Cinedb

avatar
Anonim Editör

Kadrajlarıyla tüm dünyaya sinemayı öğreten Eisenstein’ın, Vertov’un, Tarkovski’nin izinden gelen yakın dönem Rus filmlerinden bir seçki!

1.Kukushka -2002

1.Kukushka -2002 loading

2. Dünya Savaşının son günlerinde zorla nazi subayı yapılmış bir Finli asker ve ordusu tarafından suçlu ilan edilmiş bir Rus subayının yolu kaderin cilveleri sonucu genç bir Lapon kadının ilkel evinde kesişir ve trajikomik olaylar gelişir.

2.Elena -2011

2.Elena -2011 loading
Hemşire Elena, zengin, yaşlı ve evde bakıma muhtaç bir adam olan Vladimir ile evlenir. Vladimir bir gün kalp krizi geçirip, hastaneye kaldırılınca vasiyetini yazdırma kararı alır; ama Elena bu vasiyette yer almaz. Elena çocukları için yapamayacağı şey yoktur; buna erkeklerin dünyasını başlarına yıkmak da dahil.

3.Stilyagi -2008

3.Stilyagi -2008 loading

1950'lerin Sovyet Rusya'sında Buddy Holly ve Elvis'ten etkilenerek flamboyan imajlarla sokaklarda dolaşan gençlerin katı hükumete karşı verdiği mücadeleyi konu alan, özellikle müzikal sevenler için kaçırılmayacak bir film.

4.Dom durakov -2002

4.Dom durakov -2002 loading

Çeçenistan savaşı sırasında bir sabah hastalar uyanır ve tüm personelin oradan ayrıldığını fark eder. Dış dünyaya karşı oldukça savunmasız olan bu insanlar yakınlarında patlayan bombanın sesiyle daha da korkar hale gelince çaresizlikten hastanenin yönetimini ele alırlar.

5.Russkiy Kovcheg -2002

5.Russkiy Kovcheg -2002 loading

Russian State Hermitage Museum'da çekilen Rusya tarihinin Büyük Pedro ile 2. Nikola arasındaki 200 yıldan fazla süren dönemine ışık tutan, belgesel sınıfına sokulabilecek deneysel bir film. 96 dakikalık kesintisiz bir plandan oluşan ve gerek yönetmenlik, gerek sahne tasarımları, gerekse kostümler açısından hayranlık uyandıran yapım sinema tarihinin en uzun plan sekanslarından biri olma özelliğini halen elinde tutuyor.

6.Leviathan -2014

6.Leviathan -2014 loading

Kente uzak bir deniz kıyısında karısı Lilya ve oğlu Romka ile ortalama bir hayat sürdüren Nikolay’ın hayatı belediye başkanının karlı bir eğlence yatırımı için arazisilerine göz dikmesiyle alt üst olur. Rüşvet ve yolsuzluğun kol gezdiği resmi dairede, işi kılıfına uydurup aileyi mahkeme kararı ile evden attıracaklarken Nikolay askerlik arkadaşı, Moskovalı avukat Dmitriy Seleznyov’dan yardım ister. Fakat Dmitriy’nin gelişiyle ailede hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

İlginizi Çekebilecek Listeler

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıştır.