Edebiyattan Sinemaya Uyarlanmış 10 Muhteşem Film - Cinedb

avatar
Anonim Editör

Türk Edebiyatından Beyazperdeye Aktarılan En İyi 10 Uyarlama

1.Sarı Mercedes

1.Sarı Mercedes loading
 Adalet Ağaoğlu’ nun bir yol hikayesini anlattığı Fikrimin İnce Gülü eserinden, Tunç Okan tarafından sinemaya uyarlanmıştır.
 Türkiye’ nin Almanya’ ya yoğun göç verdiği dönemde Bayram’ da yoksulluktan ve hor görülmekten kurtulup Avrupa’ da yaşama hayallerine kapılır. Hayallerini gerçekleştirdikten sonra dönüş yolunda yaşananlar, Bayram’ın görmemiş halleri, ezilmiş insanların kazanımlar karşısındaki zayıflığını gösterecektir.
 

2.Eğreti Gelin

Usta yönetmen Atıf Yılmaz’ ın sinemaya veda filmi olaran Eğreti Gelin, Şükran Kozalı’ nın Eğreti Gelinler kitabından beyaz perdeye aktarılmıştır. Film, eski bir gelenek olan genç erkeklerin evliliğe hazırlanmasında dul kadınların görev alması olan “Eğreti Gelin” kavramını anlatıyor. 
 

3.Kıskanmak

 3.Kıskanmak loading
Nahid Sırrı Ödik’ in aynı adlı romanından 2009 yılında Zeki Demirkubuz tarafından uyarlanmıştır. Film, iş sebebiyle Zonguldak’ a taşınan Halit ve güzeller güzeli karısı Mükerrem’ in, taşındıkları yeni çevrede kıskanç bir yenge ve varlıklı ailenin yakışıklı oğlu ile dengelerinin altüst oluşunu konu alıyor. 

4.Ağır Roman

4.Ağır Roman loading
Mustafa Altıoklar tarafından sinemaya uyarlanan filmin öyküsü Metin Kaçan’ ın Ağır Roman eserine  aittir. Film, Kolera Sokak’ ta tecrübesiz bir kabadayının aşık oluşu ve sokak sakinlerinin karmaşık, çaresiz hayatlarını anlatıyor. 
 

5.İki Genç Kız

5.İki Genç Kız loading
Vizyon Tarihi: 29 Nisan 2005
Tür: Dram
Yönetmen: Kutluğ Ataman
Hayatından memnun olmayan Handan ve Behiye’ nin Avusturalya’ ya kaçarak yeni bir düzen kurma çabasını anlatan “İki Genç Kız” Perihan Mağden’ in aynı adlı romanından Kutluğ Ataman tarafından beyazperdeye uyarlanmıştır. 
 

6.Mutluluk

2002 yılında Zülfü Livaneli’ nin kaleme aldığı Mutluluk romanından sinemaya uyarlanan film, dere kıyısında baygın halde bulunan Meryem’in bir erkekle beraber olduğunun düşünülüp  töre gereği öldürülmeye karar verilmesiyle yaşanan olayları anlatıyor. 
 

7.Gölgesizler

7.Gölgesizler loading
Hasan Topbaş’ ın psikolojik-dram türündeki romanından uyarlanan “Gölgesizler”, şehir hayatından sıkılarak Gölgesizler köyüne yerleşen berber Nuri’ yi bu küçük köyde yaşanan  gizemli olayları anlatıyor.
 

8. 72. Koğuş

8. 72. Koğuş loading
Orhan Kemal’ in 72. Koğuş romanı 2011 yılında geniş oyuncu kadrosu ile sinemaya uyarlanana film II. Dünya Savaşı rüzgârını arkasına alan Türkiye'nin karanlık bir döneminde bir hapishane koğuşunda yaşananları anlatıyor.
 

9.Yeraltı

Dostoyevski’ nin klasik eseri  Yeraltından Notlar, Zeki Demirkubuz tarafından beyazperdeye aktarıldı. 2012 yapımı film, kendi egosu ve karanlık iç dünyası ile savaşan Muharrem’ in bir nefret ettiği eski arkadaşlarıyla yaptığı ego dolu yüzleşmeleri konu alıyor. 

10. Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

10. Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz loading
Pek çok kez tiyatroya ve sinemaya uyarlanan Aziz Nesin’ in ünlü eseri “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” son olarak Şafak Sezer’ in başrolünü oynadığı  televizyon filmi olarak uyarlandı. 
 

İlginizi Çekebilecek Listeler

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıştır.