Hayatınıza Yön Verecek 8 Biyografi Filmi - Cinedb

avatar
Anonim Editör

Bazı hikayeler hayatımıza ışık tutar. Bu hikayelerden 8 tanesini sizin için derledik.

1.Ed Wood(1994)

1.Ed Wood(1994) loading
1924- 1978 arası yaşamış ABD’li senarist, yönetmen, yapımcı, oyuncu, yazar ve film editörü Ed Wood, tek başına film sektörünün büstü gibidir.  Ancak Hollywood, Ed Wood’u kötü bir sinemacı olarak adlandırır ve onu ringin dışına atmaya çalışır.  Ed Wood durur mu, yapıştırır cevabı! “Mücadele sadece aşkla kazanılır” düsturuyla her başarılı erkeğin arkasındaki kadın örneği karısını da yanına alarak film sektörüyle dişe diş mücadele eder. Bu mücadeleyi Tim Burton’in yönetiminde, Johnny Depp’in başrolünü oynadığı filmle izlemek de size keyif katar. İş hayatınızda yerinizde saymaktan bıktıysanız, Ed Wood size ihtiyacınız olan cesareti verecek!

2. Tatlı Bela/ Erin Brockovich (2000)

2.  Tatlı Bela/ Erin Brockovich (2000) loading
Parası, işi ve geleceğe dair hiçbir umudu olmayan Erin Brockovich, çok zor bir durumdadır. Hiç suçu olmadığı bir araba kazasına karışan Erin, bir anda kendisini daha da kötü olayların içinde bulur. Hiçbir seçeneği kalmayan Erin, avukatı Ed Masry'nin (Albert Finney) hukuk bürosunda çalışmak için onu ikna eder. Burada çalışırken gayrimenkul dosyalarındaki bazı tıbbi kayıtlara rastlar. Kafası karışan Erin, aradaki bağlantıyı sorgulamaya başlar.

3.Akıl Oyunları/A Beautiful Mind(2001)

3.Akıl Oyunları/A Beautiful Mind(2001) loading
John Forbes Nash Jr., genç yaşında oyun terorisi üzerine geliştirdiği kuramlarla matematik dünyasının bir numaralı ismi haline gelir. Fakat kısa süre içerisinde bencilliği ve kendine olan aşırı güveni sonucunda oluşan kişisel problemleri ile baş edemez duruma düşer. Dahilik ile delilik arasındaki ince çizgide,delilik tarafına doğru sürüklenir. Uzun süre şizofreni ile mücadele eden matematikçi,yıllar sonra adeta yeniden doğarak Nobel ödülünü kazanır

4. Özgürlük Yazarları/Freedom Writers (2007)

4. Özgürlük Yazarları/Freedom Writers (2007) loading

23 yaşındaki idealist öğretmen Erin Gruwell (Hilary Swank), ilk ders günü Wilson Lisesi'nin kapısından adımını atarken girmekte olduğu yepyeni dünyayı kucaklamaya hazırdır. Sınıfında çok çeşitli ırk ve toplum katmanlarından gelen sorunlu öğrenciler vardır. Hepsinin de günü yaşamaktan başka umudu, beklentisi kalmamış gibidir.

5. Zoraki Kral/The King’ Speech (2010)

5. Zoraki Kral/The King’ Speech (2010) loading
12 dalda Oscar adayı olup dördünü kazanmış ve birçok festivalden ödülle dönmüş filmin yönetmen koltuğunda Tom Hooper oturuyor. Colin Firth’ün başrolde yer aldığı filmin konusu şöyle:  VI. George’un kardeşi tahttan feragat eder ve kendisi gönülsüz bir şekilde tahta geçer. Ancak George’un bir sorunu vardır: Kekemelik. Filmden bize çıkan en iyi ders derseniz, “Başarmak için kusurlara ihtiyacınız olmayabilir ama kusurlar başarmanız için size sunulan bir fırsattır belki de” diyebilirim.

6.127 Saat/ 127 Hours (2010)

6.127 Saat/ 127 Hours (2010) loading

Macera hayatta kalma içgüdüsüdür. Dağcı Aron Ralston'un başından geçenlerin gerçek hikayesi... Genç bir dağcı olan Aron, Utah yakınlarında büyük bir kaya parçasının arasına sıkışır. Bundan sonra yapacağı tek şey vardır oradan kurtulup onları gerçekten sevdiğini gösteremediği anne ve babasına kavuşmak. 

7.Zafere Hücum/Rush (2013)

7.Zafere Hücum/Rush (2013) loading
Formula 1 yarışlarının ihtişamlı döneminde geçen Rush dünyanın şimdiye kadar gördüğü en büyük rakiplerin ikisinin heyecan verici gerçek hikayesini anlatıyor. Özel hayatlarına da dahil olduğumuz filmde iki yarışçının zafere ulaşmak için bir kısa yolun bulunmadığı ve asla hataların asla düzeltilemediği bir ortamda fiziksel ve psikolojik dayanıklılık sınırlarını nasıl zorladığını görüyoruz.

8. Her Şeyin Teorisi / The Theory of Everything (2014)

8. Her Şeyin Teorisi / The Theory of Everything (2014) loading
Film dünyaca ünlü fizikçi Stephen Hawking’in mücadelelerle dolu yaşam öyküsünü anlatan film, gerek kurgu gerekse oyunculuklar en iyi biyografi filmleri arasında. Amansız hastalığı sonrası tüm bedeni ele geçiren felçle nasıl yaşadığı, her şey bitti derken eşi Jane’nin onu nasıl hayatta tuttuğunu anlatan filmde, Hawking’i canlandıran Eddie Redmayne’in oyunculuğuna hayran kalacaksınız.  Jane Hawking’i ise Felicity Jones canlandırıyor. Filmde yönetmen James Marsh’ın o muhteşem duru anlatımına şahit olacak, fizik dünyasındaki uçsuz bucaksız kavramlara merak salacak, film bittiğinde Stephen Hawking kimdir bakacaksınız.

İlginizi Çekebilecek Listeler

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıştır.