İlham Veren Karakterleriyle En İyi 10 Kadın Filmi - Cinedb

avatar
Anonim Editör

Kadın olmak zor iş. İşte kadınların sorunlarının ve güçlerinin farkında olan yönetmenlerden beyaz perdeye aktarılmış 10 kadın öyküsü.

1. Hayat Var (2008)

Kadın filmlerinin başarılı yönetmeni Reha Erdem ergenlik dönemindeki bir genç kızın sorunlarına ayna tutuyor. Hayat, yasadışı işlere girerek evi geçindirmeye çalışan babası ve yatalak dedesine rağmen cesaret ve umut doludur. Başrolde Elit İşcan’ ın yer aldığı filmin oyuncu kadrosunda Erdal Beşikçioğlu, Önder Açıkbaş, Levent Yılmaz ve Şenol Toz gibi başarılı isimler yer alıyor. 

2. Sesime Gel

2. Sesime Gel loading
Vizyon Tarihi: 05 Aralık 2014
Tür: Dram
8 yaşındaki Berfe, küçük bir köyde babaannesi Jiyan ve babası Temo ile beraber yaşamaktadır. Bir gün köyde silah bulunduran tüm erkekler tutuklanır ve serbest kalmaları için silahlarını teslim etmeleri şartı koyulur. Temo silah bulundurmamasına rağmen hapse girer ve teslim edip kurtulacağı silahı bulmak Berfe ve Jiyan’ a düşer. Filmin yönetmenliğini son dönemlerin yetenekli ismi Hüseyin Karabey üstlenmekte. 

3. Kadın İşi Banka Soygunu

Nihal, Dürdane, Gülay ve Bilge yıllardır hep birbirlerine destek olan 4 arkadaştır. Bir gün bu dört kadın,  Gülay’ ın yaşadığı ailevi ve maddi sorunları çözmek için bir araya gelirler. Bu görüşmenin sonunda şakayla başlayıp gerçeğe dönüşen bir banka soygunu planlanır. Kadınların bir araya geldiklerinde neler başarabileceğini vurgulayan filmin oyuncu kadrosunda Meltem Cumbul ,  Filiz Ahmet ,  Ayten Uncuoğlu ,  Meral Çetinkaya yer alıyor.

4. Kurtuluş Son Durak

Nişanlısı ile birlikte tuttukları evde,  yeni bir hayata başlama hayalleri kuran psikolog Eylem nişanlısı tarafından terkedilir. Depresyona giren Eylem’ e, apartmanda yaşayan diğer kadınlar destek olmaya çalışırlar. Hepsi birbirinden renkli karakterlere sahip bu 6 kadın,  şiddetin her türlüsüne karşı olduklarının ve kendi güçlerinin farkına varır. Yaşanacak olaylar hepsinin hayatını baştan aşağı değiştirecektir. 

5. Ayhan Hanım

Emekli bir Subay’ın eşi  Ayhan Hanım 12 Eylül döneminde yaşanacak karışıklıklardan çocuklarını korumaya çalışır. Hayattaki tek amacı çocuklarının mutlu bir hayat yaşaması olan Ayhan Hanım için bu süreç oldukça zorlu geçecektir. Filmin yönetmenliğini Levent Semerci yaparken oyuncu kadrosunda Selçuk Yöntem ,  Vahide Perçin ,  Akçahan Akça ,  Burç Kümbetlioğlu ,  Mert Kırlak yer alıyor. Film yönetmenin hayatından kesitler de sunuyor. 

6. Hükümet Kadın

Xate, Mardin Midyat’ ta büyük bir aileye sahip mutlu bir hayat sürmektedir. Kocası Midyat Belediye Başkanı olmasına karşın kendisinin okula gitme imkanı olmamış okuma yazma öğrenmemiştir. Kocasının ölümü ile bir anda Belediye Başkanlığı görevini üstlenmek zorunda kalan Xate’nin hayatı baştan sona değişecektir. Çocukluğu Midyat’ ta geçen Sermiyan Midyat’ ın Cumhuriyet tarihinin ilk kadın belediye başkanı olan babaannesinin hikayesini anlattığı filmin başrolünde Demet Akbağ var.

7.Mustang

İnebolu'da geçen bir hikayeyi ele alan Mustang, beş kız kardeşin özgürlükleri için verdikleri mücadeleye odaklanıyor. Lale ve kardeşleri oynadıkları bir oyunun çevreleri tarafından beklenmedik bir skandala dönüştürülmesi sonucu adeta ev hapsine mahkum olurlar. Bu durum öyle bir noktaya sürüklenir ki evde evlilik planları dahi yapılmaya başlanır. Ancak beş kardeş üzerlerinde kurulan bu baskıları yenip özgürlüklerine kavuşmak için yeni yollar arayacaktır.

8. Zefir

Film adını 11 yaşında bir kız çocuğu olan Zefir'den alıyor. Başına buyruk ve kafasının dikine giden Zefir, yaz tatilini dedesi ve anneannesi ile birlikte Doğu Karadeniz Dağları’ndaki yayla evinde geçirir. Bütün yaz boyunca annesinin yolunu gözleyen Zefir nihayet ona kavuşur ama annesi onu almaya değil tam tersine vedalaşmaya gelmiştir...

10. Halam Geldi

Film, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde medeniyetlerin iç içe geçtiği, birden fazla kültürün bir arada yaşadığı köylerden biri olan Akıncılar’da yaşayan Diyarbakırlı ve henüz 13 yaşındaki üç genç kızın hazin öyküsünü anlatıyor ve ülkemizin halen kanayan yaralarından biri olan, “çocuk gelinler” gerçeğini beyazperdeye taşıyor. Çocuk gelinlerin uzaktan uzağa seyrettiğimiz dramını, akraba evliliğinden doğan engelli çocukların yaşamını çocukların gözünden anlatan film aynı zamanda sosyal sorumluluk projesi olarak hayat buluyor.

İlginizi Çekebilecek Listeler

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıştır.