Kan Revan İçinde 8 Efsane Tarantino Filmi

avatar
Anonim Editör

Sinema dünyasının keskin yönetmeni Quantin Tarantino' nun en sevilen filmlerini sizler için derledik.

1.Reservoir Dogs / Rezervuar Köpekleri (1992)

1.Reservoir Dogs / Rezervuar Köpekleri (1992) loading
Tarantino ilk uzun metrajlı filmi Rezervuar Köpekleri’ nde sinemaya getireceği özgün soluğun sinyallerini vermişti. Sinema dünyasında şok etkisi yaratan film, abartılı şiddet sahnelerinin kullanıldığı ilk filmlerden. Büyük bir kısmı tek mekanda çekilen film, büyük bir soygun için bir araya gelen ve daha önce hiç tanışmamış olan bir grup hırsızın psikolojik gerilim dolu hikayesini anlatıyor. 

2. Pulp Fiction / Ucuz Roman (1994)

2. Pulp Fiction / Ucuz Roman (1994) loading
Popüler kültürün kült filmlerinden Pulp Fiction, 1994 Akademi Ödülleri’ nde 7 dalda aday gösterildi ve “ En İyi Özgün Senaryo” ödülünü aldı. Tarantino’ nun tartışmalı tarzının kabul görmesini sağlayan film, hırsız bir çift, usta bir soygun ikilisi ve cesur bir boksörün yollarının ilginç olaylar zincirlemesi ile kesişmesini konu alıyor. Pulp Fiction, Uma Thurman, John Travolta, Samuel Jackson gibi efsane oyuncuları kadrosuna barındırıyor. 

3. Jackie Brown (1997)

3. Jackie Brown (1997) loading
Emekliliği yaklaşan hostes Jackie Brown, maddi sıkıntılarını gidermek için silah kaçakçısı Ordell Robbie ile çalışmaya başlar. Polis bu yasadışı olayın istihbaratını almakta gecikmeyecektir. Ne var ki Jackie Brown’ ın hayatının tehlikede olduğundan Ordell’ ın haberi vardır. Polisin müdahalesi ile karışan olaylar yarım milyon dolarlık bir işin afişe olmasına sebep olur ve herkes paranın peşine düşer.

4. Kill Bill: Vol. 1 (2003)

4. Kill Bill: Vol. 1 (2003) loading
Gelin' (The Bride) takma adıyla bilinen kiralık katil, düğünü sırasında saldırıya uğrar. Kilisedeki herkes öldürülür. O da karnındaki bebeğini düşürür ama hayatta kalmayı başarır. 5 yıl boyunca komada kalan Gelin, bir mucize eseri hayata geri döner. Artık tek amacı vardır: Ona pusu kuran eski patronu Bill ve adamlarını teker teker öldürmek. Bill'i en son öldürecektir. Gelin intikamını almak için yola koyulur.

5. Kill Bill: Vol. 2 (2004)

5. Kill Bill: Vol. 2 (2004) loading
Serinin devam filminde Gelin’ in intikamı devam ediyor. İlk filmde Tarantino’ nun Japon anime hayranlığının görsel şölene dönüşmüş halinin baskınlığı yönetmenin diyalog açısından kendini gösterememesine sebep olmuştu. Vol. 2’ de önceki filmin tüm açık bırakılan noktaları tamamlanıyor ve seri unutulmazlar arasında yer almayı başarıyor. 

6. Death Prof / Ölüm Geçirmez (2007)

6. Death Prof / Ölüm Geçirmez (2007) loading
Austin’in en ünlü DJ’I olan, Jungle Julia  en yakın arkadaşları Shanna ve Arlene’le eğlenmektedir. Sabaha kadar eğlenen üçlü bir şeyin farkında değildirler. Yaptıkları her şeyi izleyen biri vardır, Stuntman Mike, yüzünde derin bir yarası ve korkutucu bir arabası olan eski bir dublördür. Günlerdir kızları izleyen Mike, gecenin bitiminde, sabaha karşı yola koyulan kızların peşinden gider. Death Prof, iki filmin arka arkaya yayınlandığı Grindhouselarda gösterime girmiştir. Filmde Tarantino’ nun B tipi film merakının yansımaları açıkça görülmektedir. Bu dönemin filmlerine atıfta bulunarak filmin afişi ve görüntülerinde eskitmeler yapmış, aralara gelecek filmlerin yayınlandığı reklam kurdelaları yerleştirmiştir. 

7. Inglourious Basterd / Soysuzlar Çetesi (2009)

7. Inglourious Basterd / Soysuzlar Çetesi (2009) loading
Aynı günlerda Avrupa’nın başka bir köşesinde Teğmen Aldo Raine, Yahudi askerler tarafından kurulan bir grubu düşmana karşı misilleme yapma amacıyla organize etmektedir. Düşmanları tarafından “Piçler” yakıştırmasıyla bilinen Raine’ın grubu, Nazi Almanyasının önde gidenlerine zarar verme misyonunu üstlenmiştir. Bu amaçla, Alman sinema oyuncusu ve gizli ajan Bridget Von Hammersmark ile işbirliği yaparlar.Shasoanna’nın kendi intikamını alma planlarını yaptığı bir sinema salonunun çatısı altında hepsinin kaderleri kesişecektir.

8. Django Unchained / Zincirsiz (2012)

8. Django Unchained / Zincirsiz (2012) loading
Amerikan İç Savaşı'ndan iki yıl önce başlayan hikaye geçmişinde eziyet çekmiş bir köle ile Alman avcı Dr. King Schultz'un yüzleşmesini merkezine alıyor. Brittle kardeşlerin cinayetiyle suçlanan Schultz'u özgürlüğüne kavuşturmak Django'ya bağlıdır. Zira Schultz özgürlüğüne karşılık, Django'dan zorlu bir görev ister. Görevi başarıyla tamamlayan ve özgürlüğüne kavuşan Django gene de Schultz'un yanından ayrılmaz; üstün avcılık yetenekleriyle şimdi ki hedefi Broomhilda'yı bulmak ve köle tüccarlarının elinden kurtarmaktır.

İlginizi Çekebilecek Listeler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamıştır.