Mutlaka İzlemeniz Gereken 14 Türk Yapımı Film - Cinedb

avatar
Anonim Editör

Türk sinemasına karşı ön yargılarınızı kıracak, hem popüler hem de çok duyulmamış filmleri sizler için derledik. Ne izleyeceğinize karar veremediğiniz bir gündeyseniz izleme listenize bu filmlerden kesinlikle eklemelisiniz.

YOL (1981)

Çekim ve vizyon süreçleri hayli sıkıntılı geçen Yol, Türk sinema tarihinin en önemli filmlerindendir. İmralı Açık Ceza evi’den bayram iznine çıkan 4 mahkumun hikayesini anlatan film Cannes’da Altın Palmiye ödülü alarak büyük bir başarıya imza attı. Senaryosunu Yılmaz Güney’in yazdığı filmi Şerif Gören yönetirken Tarık Akan ve Şerif Sezer’in oyunculuk performansı büyük övgü aldı.

BEYNELMİLEL (2006)

 
Yönetmenliğini  Sırrı Süreyya Önder’in üstlendiği film, askeri yönetimin Doğu’da yaşayan halk üzerindeki etkisini konu almıştır. Filmin trajikomik sahneleri yoğunluktayken olay örgüsü ve etkileyici finali ile izlenmeniz gereken filmler arasında.

3. BABAM VE OĞLUM (2005)

Babam ve Oğlum Türk sinemasının en iyi son dönem filmleri arasında gösteriliyor. Yönetmenliğini  ve senaristliğini Çağan Irmak’ın yaptığı film, kusursuz iç görüsü ile seyirciyi adeta hikayenin bir parçası kılmakta. İzleyen herkesi ağlatabileceği iddiası bu iç görünün bir getirisi. 

4. SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ (2013)

Leyla ile Mecnun dizisinin özgün ve yenilikçi yönetmeni  Onur Ünlü tarafından yönetilen film, Ünlü’nün başyapıtı olarak değerlendiriliyor. Filmin çekimleri baştan sona siyah-beyaz gerçekleştirilmiştir. Ali Atay ve Demet Evgar’ın başrollerini paylaştığı filmde gerçekdışı olaylar, aşırı gerçekçi bir anlatımla aktarılıyor. Bu açıdan “Sen Aydınlatırsın Geceyi”  kesinlikle izlenmeye değer bir film.

5. ZENNE (2008)

Gerçek hikayelerden esinlenen film 3 eşcinsel arkadaşın askeriye, devlet ve muhafazakar aile baskısı ile mücadelesini konu alıyor. Toplumun uç noktalarında yaşananları akıcı bir gerçeklikle işleyen film, 2011 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde 5 ödül birden kazanarak, o yılın en çok Altın Portakal kazanan filmi oldu.

6.BİR ZAMANLAR ANADOLU’DA

Nuri Bilge Ceylan’ın senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği “Bir Zamanlar Anadolu’da” bir doktor ile cinayet soruşturması yürüten bir savcının 12 saatlik gerilimli hikâyesini konu alıyor. Oscar ödülleri En İyi Yabancı Dilde film kategorisine aday adayı olan film, “21. Yüzyılın 100 Harika Filmi” listesinde tek Türk filmi olarak 54. sırada yer almakta.

7. KABADAYI (2007)

7. KABADAYI (2007) loading
Eski bir kabadayının oğlu için verdiği mücadeleyi konu alan film, İstanbul’da 30’dan fazla mekanda çekildi. Başrollerini Kenan İmirzalıoğlu ve Şener Şen’in paylaştığı yapımda, İsmail Hacıoğlu, Aslı Tandoğan gibi genç yetenekler de  başarılı performanslar sergiliyor.

8. KIŞ UYKUSU

Aydın emekli bir oyuncudur; aktörlüğü bıraktıktan sonra Orta Anadolu'da kendi halinde küçük bir otelde çalışarak günlerini geçirir. Hayatında ise iki kadın vardır: Kendisine her anlamda uzak ve soğuk olan genç karısı Nihal ve boşanmış olan kız kardeşi Necla . Aydın tiyatroculuktan emekli olduktan sonra, babasından kalan mülkü idare etmek üzere eşi ve ablasıyla birlikte Kapadokya'daki otele yerleşmiştir. Kapadokya'daki otelde Aydın'ın hayatı etrafında olup bitenlerle ilgili hiçbir sorumluluk taşıma gereği hissetmediği için çok durağandır. Filmin hikayesi Aydın'ın gerçekle arasındaki mesafeyi kapatıp kapatamayacağı sorununun etrafında şekillenir.

9. KOSMOS

Kosmos mucizeler yaratan bir hırsızdır. Dağlardan taşlardan, ağlayarak ve sanki birilerinden kaçar gibi gelir bu zaman dışı sınır şehrine. Şehre girer girmez nehirde boğulan bir küçük çocuğu kurtarır ve mucize yaratan insan olarak hemen kabul görür şehirde. Fantastik-dram türünde çekilen film 46. Antalya Film Festivali’nde En İyi Film ödülünü almıştır.

10. İFTARLIK GAZOZ (2016)

Küçük bir Ege kasabasında Gazozcu Cibar Kemal ile çalışan Adem’in usta-çırak ilişkisi,  üzerinden pek çok toplumsal konuya değinen filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Yüksel Aksu üstlenmiştir.  

11. 8 SANİYE (2015)

11. 8 SANİYE (2015) loading
Esra çocukluğundan bu yana sıra dışı rüyalar gören ve gördüğü rüyaların gerçekleşmesi nedeniyle dehşete kapılan bir genç kadındır. Hedefi ise çocukluğundan itibaren kendine rüyalarında eşlik eden ve yol gösteren gizemli adamı bulabilmektir. Esra maruz kaldığı her baskıya karşın elinden geleni yapıp çocukluk korkularından kurtulmaya, özgürlüğünü kazanarak hayatla barışmaya çalışacaktır. Gerçek bir hikayeden esinlenen filmde Esra İnal kendisini canlandırmaktadır.

12. NEREDESİN FİRUZE (2004)

12. NEREDESİN FİRUZE (2004) loading
Türkiye'de yapılmış en nitelikli müzikal filmlerden biri olan "Neredesin Firuze"  plak dünyasına hiciv dolu bir yaklaşımla Türk Toplumu'nun içinde bulunduğu çaresizliklere getirdiği gülünesi veya ağlanası çözümleri komik boyutta sinema perdesine aktarır. Filmde renkler ve müzik başarılı oyuncu seçimiyle sunularak kendi içinde bir dramı ve komediyi barındırmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Listeler

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıştır.