Plansekans Tekniğine Yer verilen 10 Muhteşem Film! - Cinedb

avatar
Anonim Editör

Sinemada tekniğin sınırlarını zorlayarak uzun ve kesintisiz planlara yer veren filmlerden örnekleri derledik.

1.İp / Rope -1948

1.İp / Rope -1948 loading

Filmin çekildiği zamanda en fazla 10 dakikalık film makaraları kullanılabildiğinden Hitchcock 10’ar dakikalık 8 kutu makara kullanıyor ve toplamda 8 planla 80 dakikalık filmi tamamlıyor. Planların kesme yerlerini bulmak bugün için bile oldukça zor.
 

2.Sıkı Dostlar / Goodfellas -1990

2.Sıkı Dostlar / Goodfellas -1990 loading
Sıkı Dostlar bütünüyle çok parçalı bir sinema filmi olsa da 3 dakikalık Copacabana'ya giriş plansekans sahnesi ile listemize girmeye hak kazanıyor. Hataya çok açık bu bol yardımcı oyunculu sahne Scorsese dehasına bir örnek.

3.Yılan Gözler / Snake Eyes -1998

3.Yılan Gözler / Snake Eyes -1998 loading
Carlito's Way ve Bonfire of the Vanities isimli filmlerinde de başarılı plan sekans örneklerine yer veren Brian De Palma tek planda çekilmiş 12 dakika 30 saniye uzunluğundaki açılış sahnesiyle bu defa tam isabeti yakalıyor adeta.

4.Rus Hazine Sandığı / Russian Ark -2002

4.Rus Hazine Sandığı / Russian Ark -2002 loading
Aleksandr Sokurov’un eksenine Rusya Devlet Hermitaj Müzesi’ni alarak Rusya’nın 200 yıllık kültür sanat tarihine ışık tuttuğu 99 dakikalık bu tek plan filmin sadece dört tekrarda sonuca ulaşabilmesi muazzam bir yönetmenlik başarısı.

5.Nokta -2008

5.Nokta -2008 loading
Derviş Zaim’in geleneksel el sanatları üçlemesinin ikinci halkası olan Nokta, aynı zamanda üçlemenin plansekans olarak tasarlanan tek filmi. Bu tekniği hat sanatının eli hiç kaldırmadan, bir kerede yazılmasıyla ilişkilendiren Zaim Nokta’da istediğini tam olarak gerçekleştiremese de Hitchcock’un İp’te başlattığı plan kesmelerini ustaca gizleme tekniğini devam ettirmesiyle listemizdeki tek yerli yapım olmaya hak kazanıyor.

6.Issız Ev / La Casa Muda -2010

6.Issız Ev / La Casa Muda -2010 loading
78 dakikalık bir korku-gerilim filmi olan Issız Ev, üç kesme ve bir takım teknik kurnazlıklar yardımıyla tek parçaymış gibi gösterilmesi sayesinde plansekans tekniğinin denendiği yapımlardan biri.

7.Yerçekimi/ Gravity -2013

7.Yerçekimi/ Gravity -2013 loading
Dünyanın etrafında usul usul dönen bir uzay gemisi, onun etrafında süzülen iki astronot ve görüntü yönetmeni Emmanuel Lubezki’ye En İyi Sinematografi Oscar’ını kazandıran açılış sahnesi plansekansın en estetik örneklerinden.

8.Balık ve Kedi / Mahi va Gorbeh -2013

8.Balık ve Kedi / Mahi va Gorbeh -2013 loading
İranlı yönetmen Shahram Mokri’nin ikinci filmi olan Mahi va Gorbeh, koca bir ormanı odak noktasına alarak 134 dakika boyunca sadece tek bir çekim ekseninde zaman ve mekân olgusuyla oynuyor, geriyor, şaşırtıyor, duygulandırıyor, türler arasında dolaşıyor,  hatta çekimi bozmadan içinde flashback bile barındırıyor! 

9.Birdman -2014

9.Birdman -2014 loading
87. Oscar ödüllerinden “En İyi Film” dahil olmak üzere dört ödülle ayrılan Birdman, uzun plan sekansların birbirine profesyonelce bağlanarak 120 dakikalık bir bütün oluşturması bakımından İp’in izinden gidenlerden.

10.Victoria -2015

10.Victoria -2015 loading
Alman yönetmen Sebastian Schipper’in yönettiği, bir soygun hikâyesi olan 140 dakikalık bu film tek planda çekilen en uzun süreli film unvanını şimdilik elinde bulunduruyor.

İlginizi Çekebilecek Listeler

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıştır.