Geçmişten Gelen Film Afişi

Geçmişten Gelen Filmi Eleştirisi

07 Haziran 2018

Filmin yönetmenliğini daha çok oyunculuğuyla bilinen Joel Edgerton yapıyor.

Öncelikle yönetmenlik ve oyunculuklara bir göz atalım. Filmin yönetmenliğini daha çok oyunculuğuyla bilinen Joel Edgerton yapıyor. Ayrıca filmin de başrol oyuncularından olan Edgerton’un ilk uzun metrajına göre oldukça başarılı bir iş çıkardığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Filmdeki tekinsiz atmosfer, ani sahneler ve oyuncu yönetimi oldukça başarılı. Filmde ağırlıklı olarak kullanılan siyah – gri renk paleti de tekinsiz ve gerilimli atmosferi oluşturmada çok iyi bir seçim olmuş. Oyunculuklara gelirsek Simon rolünde Jason Bateman çok iyi bir oyunculuk sergiliyor ki son dönemde rol aldığı suç gerilim dizisi Ozark’taki performansına sanki bir ön hazırlık olmuş The Gift. Eşi Robyn’i canlandıran Rebecca Hall’da bu film ile hayli üste çıkmayı başarıyor ve bir yıl sonra adeta döktüreceği Christine öncesinde son başrolünü başarıyla oynuyor. Filmin yönetmenliğini de yapmış olan Joel Edgerton’da tekinsiz, sinsi, ezik Gordo rolünde ekranda parlıyor adeta.

***Yazının buradan sonrası filmi izlemeyenler için spoiler içermektedir.

Film normal şekilde başlıyor, çiftimiz yeni evlerine taşınıyorlar ve eşya siparişi verirken Gordo ile karşılaşıyorlar. Gordo, Simon’ı hemen hatırlıyor ancak Simon Gordo’yu sonrasında hatırlıyor. Sonrasında ertesi gün Gordo’yu yemeğe davet ediyorlar ve orada Gordo okuldan sonra hemen askere katıldığını ve iki savaşa katıldıktan sonra ordudan ayrıldığını söylüyor. Burada karakterdeki garipliklerin askerden kaynaklandığını düşünüyoruz ancak gerçek çok daha farklı ve filmin en büyük başarılarından biri de kesinlikle finale kadar seyirciyi çok iyi hazırlaması ve ters köşe yapması.

Filmde gördüğümüz kadarıyla Simon işinde ve evliliğinde başarılı, terfi bekleyen bir insan. Ayrıca karısı Robyn’de hamile. Gordo ise oldukça ezik, utangaç, hayatta bir yere gelememiş, ailesi tarafından terk edilmiş bir insan. Sonrasında bunu öğreniyoruz. Okul zamanında Simon, Gordo’nun arabada bir erkekle ilişkiye girdiği yalanını okulda yaymış olmakla beraber bunun yalan olduğunu hiçbir zaman anlatmıyor ve Gordo’nun hayatını mahvediyor. Babası tarafından öldürülmekten son anda kurtulan Gordo’da yıllar boyunca kafasında bir plan kuruyor. Çiftle tanıştıktan ve evlerini öldürdükten sonra Robyn birkaç kez bayılmıştı ve sonradan kendine gelmişti. Ancak yönetmen Edgerton bize sadece bayılma anını ve hemen sonrasındaki uyanma anlarını gösteriyordu. Son olarak bebeğin doğduğu gün Gordo, Simon’a bir dvd yolluyor ve bunu izlemesini istiyor. Videoda Robyn’in bayıldığı anda Gordo’nun evde olduğu ve onun üzerine soymaya başladığını görüyoruz ancak sonra video bitiyor. Yani tecavüz gözükmüyor. İşte tam burada Simon çıldırmışken Gordo Simon’ı arıyor ve şöyle diyor.

Tamam, bir şey yapmadım işte. Ona dokunmadım. Ya da belki yaptım. Bilmiyorum, görüyorsun ya gerçeği söyleyebilirdim. Belki bir şey yapmadım ama bir yalancı başka hiç kimseye inanmaz, değil mi? “

Burada Gordo tamamiyle geçmişte Simon’ın kendisine yaptığının aynısını ona yapıyor. Ondan intikamını böyle alıyor. Ve biz seyirciler de Gordo’nun gerçekte Robyn’e tecavüz edip etmediğini ve bebeğin babasının o olup olmadığını öğrenemiyoruz. Sonuç olarak The Gift, son dönemin en başarılı gerilim filmlerinden ve intikam hikayelerinden biri. Bu sürpriz sonuyla da büyük bir övgüyü hak ediyor.

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış, ilk yorumlayan sen ol.