Gerçeklerin Yönetmeni: Michael Moore'den 5 Seçki

08 Şubat 2018

Bowling For Columbine : 2002

Bowling For Columbine, 1999 yılında Amerika’nın Columbine Lisesi’nde okulda öğrenci olan Eric Harris ve Dylan Clebold’un gerçekleştirdikleri katliam üzerinden Amerika Birleşik Devletleri’nde bireysel silahlanmanın nasıl kolay olduğunu, hükümetin bunun önünü nasıl açtığını anlatır. Ayrıca Bowling For Columbine, en iyi belgesel dalında oscar ödülü de kazanmış ve belgeselin yönetmeni Michael Moore’dir. Dönemin Birleşik Devletler başkanı George Bush’u eleştiren efsanevi bir konuşma yapmıştır. Moore’un yaptığı bu konuşma oscar ödülleri tarihinin en muhalif konuşması olarak görülmektedir.

Fahrenheit 9/11 : 2004

Fahrenheit 9/11, 11 Eylül 2001 saldırılarından hemen sonra Amerika’nın Irak’ı nasıl günah keçisi ilan edişini ve bu savaşı Irak’a yıkdıktan sonra Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George W Bush’un başkan seçildikten hemen sonra nasıl bir tavır aldığını, sadece savaş için Ortadoğu’yu nasıl kana buladığını bizzat savaşa katılan bazı askerlerin ve onların aileleri ve devlet görevlilerinin gözünden anlatır. Belgesel filmde bizzar George Bush’un orjinal görüntüleri de kullanılmış ve böylece belgeselin gerçekçiliği arttırılmıştır.

Sicko : 2007

Sicko, yönetmenliğini Michael Moore’un yaptığı 2007 yapımı belgesel fimdir. Belgesel ilk gösterimini Cannes Film Festivali’nde yapmış ve dakikalarca ayakta alkışlanmıştır. Bu belgeselde de Michael Moore başrolde yer alır. Sicko, Amerika’daki sağlık sistemini çok uluslu ilaç şirketlerinin nasıl ele geçirdiğini ve ister sigortalı ister sigortasız olsun Amerikan halkını nasıl sömürdüğünü anlatır. Gösterime girdiği yıl en iyi belgesel dalında Oscar'a aday gösterilmiş fakat kazanamamıştır. Ayrıca belgeselde ülkedeki sağlık sisteminden nasibini almış gerçek yurttaşlar kullanılmış ve bu da belgeselin gerçekçiliğini ve güncelliğini arttırmıştır.

Capitalism : A Love Story  : 2009

Michael Moore, Capitalism: A Love Story adlı belgeselinde, demokrat partiden seçilen Jimmy Carter ve  sağcı cumhuriyetçilerden seçilen Ronald Reagen’ın başkanlık dönemlerinde Amerika Birleşik evletleri’nin kendi endüstriyel altyapısının nasıl çöktüğünü, Carter döneminde enflasyonun tarihin en yüksek rakamlarına yükselerek işsizliğin nasıl arttığını ve bu sayede büyük şirketlerin nasıl kar amacı üttüğünün Amerikan halkına nasıl yansıdığını, yeni dünya düzeninde dünyayı hükümetlerin değil şirketlerin yönettiği gerçeğinden yola çıkılarak başkanların artık şirketlerin sözcüsü konumuna geldiğini, işsizliğin artması sebebiyle hapishanelerdeki mahkum sayısının artmasını, antidepresan kullanımının artmasını ve Abd’nin süper güç iddiasının sarsılmış olmasının yanı sıra Japonya ve Almanya’nın kendi araba endüstrilerini nasıl geliştirdiklerini, kendilerinin ise nasıl buna seyirci kaldıklarını anlatır.

Where to Invade Next :2015

Where To Invide Next adlı son belgeselinde yönetmen Michael Moore, daha önceki belgeselleri olan Bowling For Columbine, Fahrenheit 9/11, Sicko, Capitalism: A Love Story’deki kendi ülkesi Amerika’da yaptığı araştırmaların aksine bu kez tek başına bir Avrupa turuna çıkıyor ve İtalya, Fransa, İsveç, Finlandiye, Portekiz ve Slovenya gibi ülkeleri gezerek sözde "American Dream"  ( Amerikan Rüyası )’nın artık 21.yüzyılda geçerliğini nasıl kaybettiğini anlatıyor. 

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış, ilk yorumlayan sen ol.