Filtreler

Gerilim Filmleri

3 sonuç Sırala
Filtrele

Edebiyatta olduğu kadar sinema sektöründe de en beğenilen filmlerin ana temaları arasında yer alan gerilim kategorisi, yüksek heyecan faktörü ile Türk ve yabancı sinemaların vazgeçilmez temasıdır. Gerilim filmleri birçok benzer özellikleri sebebiyle, sıklıkla korku filmleri ile de karıştırılır.

Bu filmlerdeki yüksek gerilim, heyecan ve sürpriz faktörleri yani seyirciye her an olumsuz bir şey olabilirmiş düşüncesi veren sahneler, bu türün her zaman seyredilmesini sağlayacaktır. Gerilim dolu filmler seyircinin tüylerini ürpertirken aynı zamanda yerinde oturamayacak kadar da heyecana boğar.

Gerilim tarzı filmlerde mahkûmlardan suçlulara, suikastlarlerden kaybedenlere, masum tutsaklardan karanlık ve kötü karakterlere, psikopat bireylerden kötü polislere kadar her türlü karakteri bulmak mümkündür. Bu tarz temalı filmlerde terörizm, siyasi komplolar, takipler, cinayetler birbirini kovalar. Tarihi temalardan aşk temasına, korku temasından bilim kurgu temasına kadar çok başarılı şekilde diğer sinema temaları ile bir arada kullanılır.

Sinemanın İlk Gerilim Filmleri Ve Günümüz
Sinemanın ilk gerilim filmleri listesinde yer alan 1923 yapımı Safety Last filminin üstünden çok geçmesine rağmen halen vazgeçilmez ve gelişen bir alan olmaya devam etmektedir. Gerilim türünün unutulmaz yönetmeni olan Alfred Hitchcock onlarca filme imza atmıştır. 1960 yapımı Psycho (Sapık) halen seyredilen filmlerin başında yer alır. 1991 yılı yapımı Kuzuların Sessizliği ya da M.Night Shymalan’ın yönettiği Altıncı His filmlerini seyretmedi iseniz mutlaka izleme listenize eklemelisiniz.

2013 yapımı Gravity bilimkurgu ile gerilimi bir arada kullanan filmlerden biridir. Sadece yabancı sinemada değil Türk sinemasında da gerilim çok iyi işlenen bir konudur. 1977 yapımı Otobüs, 2010 yapımı Av Mevsimi ile 2012 yapımı olan Eve Dönüş: Sarıkamış 1915 tüylerinizi diken diken edecek Türk sinemasının gerilim filmleri arasında yer alır.

Cinedb İle Gerilim Filmleri Gecesi
Geniş bir filmografiye sahip olan sayfamızda gerilim kategorisinde merak ettiğiniz veya aradığınız her tülü filmin detaylarına ulaşmanız mümkündür. Fragmanlardan, oyuncu detaylarına ya da film incelemelerine kadar her bilgi elinizin altında olacaktır.

Heyecanı doruklarında yaşayacağınız gerilim dolu dakikalar için web sitemizden kolaylıkla film seçimi yapabilirsiniz.

/1