Glass Film Afişi

Glass Filmi Eleştirisi

M. Night Shyamalan tarafından yazılıp yönetilen 2000 yılında vizyona girmiş “Unbreakable” ve 2016 yılındaki devam filmi “Split” sonrası yine yaratıcı hayal gücüyle sizi başka dünyalara götürecek bir film “Glass”.

M. Night Shyamalan tarafından yazılıp yönetilen 2000 yılında vizyona girmiş “Unbreakable” ve 2016 yılındaki devam filmi “Split” sonrası yine yaratıcı hayal gücüyle sizi başka dünyalara götürecek bir film “Glass”. Bu filmle bir ara başlık atan Shyamalan devamını beklediğimiz serinin nereye gideceğine yönelik de bir yol haritası sunmuş bize. Süper kahraman olgusunu farklı bir bakış açısı ile ele alan filmler bunlar. Bilimi metafizik ile harmanlayan bir seri eser de denebilir. Sonuçta kazanan metafizik oluyor. Bu kimilerimizi tatmin etmese de günlük yaşantımızın süren hengâmesinde bizler kim bilir kaç mucize ile karşılaşıyoruz da farkında değiliz. 
 
“Glass”, “Split” ve “Unbreakable” da temeli verilmiş öyküsünü yeni nesil seyircisi için bir kez daha sunma gereği duymuş yani siz önceki filmleri izlememiş olsanız dahi bu filmi anlayacaksınız ancak birtakım referanslardan yoksun kalacağınız da kesin. Biraz da oyunculardan bahsetmek istiyorum zira müthiş bir kadroya sahip film... 
 
Yetenekli oyuncu James McAvoy canlandırdığı bölünmüş kişilikleriyle yirmi kişiye can veriyor denebilir. Bruce Willis ki yaşına rağmen formunda bir oyuncu. Son zamanlarda kendinden iyice söz ettiren her gün bir şekilde sinema denince karşımıza çıkan bir isim; Samuel L. Jackson. Mimikleriyle beni kendine hayran bırakan Sarah Paulson ve güzeller güzeli Anna Taylor-Joy. 
 
Yalnız birtakım eleştirilerde de bulunmak gerekir diye düşünüyorum. Müthiş bir cast ile iddialı bir yapımın devamı niteliğinde gözüken “Glass” ne yazık ki bu oyuncuları verimli bir şekilde kullanamamış gibi. Bruce Willis gibi bir cevher bulunduruyor elinde ancak diyalog çok az, karakter ile seyirciyi bağlayacak dramatizm çok az. Samuel L. Jackson bu öyküde ana karakter olduğundan olsa gerek daha iyi tutunmuş ve seyirciye geçecek şekilde şekillendirilmiş. James McAvoy için ise “Split” sonrası elde olduğu bilinen cevheri kullanmak istemişler ancak bu sefer de ortaya abartılı birtakım dayanaksız sahneler çıkıyor. Karakter gelişimindeki aksaklıkların da bunun gibi öykü-karakter dengelemelerindeki hatalardan olduğunu varsayıyorum. 
 
Bu hafta izlemediyseniz izlemenizi tavsiye edeceğim bir film “Glass”. Filmi izlerken hayatınızdaki gerçek süper kahramanları gözünüzün önüne getirin ve filmden sonra onlara bir telefon edin. Sevdiklerinizle mutlu ve keyifli seyirler dilerim.