Görüntü Yönetmeni Vedat Özdemir’den Kısa Filmcilere Anlamlı Destek

Görüntü Yönetmeni Vedat Özdemir’den Kısa Filmcilere Anlamlı Destek

Usta görüntü yönetmeni Vedat Özdemir, kısa filmcileri desteklemek adına 3. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivalinin jüri başkanlığını üstleniyor.

4-5-6 Aralık (2020) tarihlerinde sinemaseverlerle buluşacak olan 3.Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivalinin bu seneki Jüri Başkanı; Nefes: Vatan Sağolsun, Sen Aydınlatırsın Geceyi, Ana Yurdu, Aşkın Gören Gözlereİhtiyacı Yok, Rauf ve Ceviz Ağacı filmlerinde yaptığı görüntü yönetimiyle onlara büyük bir görsel kimlik kazandıran, hafızamıza o filmlerin bir çok karesini resim gibi işleyen Vedat Özdemir olacak.

Sektöre çektiği kısa filmler ile başlayan sonrasında ışık alanında kazandığı deneyimlerle görüntü yönetmenliğine adım atan Vedat Özdemir’in yurt içinde ve yurt dışında ödüle doymayan bir çok filmin altında imzası var.  Kalabalıklardan ve şöhretten uzak durmayı tercih eden görüntü yönetmeni Özdemir, kısa filmcileri ve dostluğu desteklemek için ilk defa bir film festivalinde jüri başkanlığını üstlenecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle 3.sü düzenlenen Dostluk Kısa Film Festivali, ilk iki festivalde Hindistan’dan Filipinler’e, İran’dan Amerika’ya, Suriye’den İsviçre’ye 100’den fazla ülkeden 1500’ü aşan başvuru aldı.  Geçen yıl Aşık Veysel anısına yapılan festival bu yıl Türk edebiyatının ve Türk Dili’nin büyük şairi Yunus Emre anısına düzenleniyor.

Festival Direktörlüğünü Faysal Soysal'ın, Genel Koordinatörlüğünü Mehmet Lütfi Şen’in yaptığı Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, Yarışma ve Kırk Yıllık Hatır seçkileri için 5 Ekim 2020 tarihine kadar film başvurularını kabul ediyor.

Yorumlar