Greta Film Afişi

Greta Filmi Eleştirisi

Neil Jordan’ın yönetmen koltuğunda oturduğu “Greta” geçtiğimiz Cuma günü vizyonda yerini aldı.

 Jordan’ın sinemasında yer alan gerilim sarmalı etkileyici olsa da bir noktada büyüsünü yitirmekteymiş gibi gözüküyordu. Greta ile o büyüyü yeniden yakalayıp ortaya buram buram psikolojik gerilim kokan bir film koyma noktasına yaklaşmış ancak son çıkıştan bir dönüşle; hedefe ulaşamamış gibi görünüyor.

Filmin giriş sahneleriyle yönetmen, bahsettiğimiz gerilim sarmalının ilk tohumlarını başarıyla saçıyor diyebiliriz. Sonrasında bunu izleyen iyi bir olgunlaşma dönemi de göze çarpıyor. Bir noktada klasikleşen bir tema ile hareket etse de buna kendinden neler kattığı noktasında iyi bir iş çıkartmış demek de yanlış olmayacaktır. Anne olgusu üzerinden harika bir örümcek ağı örülüyor.

“Greta” karakteri sahiden de başarılı bir karakter yaratımı. Planlayarak, sabrederek, ağını örerek avını bekleyen bir örümcek gibi hissettiriyor. Taktığı maskenin ardındaki gerçeklerle karşılaşmak dahi bir zevke dönüşüyor denebilir ki bu noktada Isabella Huppert çok tatlı bir iş çıkarmış.

Sinema anlatımı olarak ne yazık ki filmin sonlarına doğru rahatsız edici bir basitleşmeye gidiliyor. Seyirci artık tahminlerde bulunuyor ve bunlar isabetli tahminler haline geliyor. Seyirciyi perdeden uzaklaştırıp merakını cezbetmeyi bir an olsun bırakınca film tepelerdeki yerinden sarsılarak aşağı yuvarlanıyor.

Chloe Grace Moretz “Frances” karakterine hayat verdiği filmde belki de en çok dikkat edilmesi gereken isimdi. Basit görünen oyunun altında bir psikolojik savaş yatıyor! “Frances” kendi kendine tutuşmuş bir savaşın içinde kaldığında seyircinin beklediği reaksiyonları olduğu gibi aktarıyor. Anaç bir olgu arayışı peşinde olan bir karakterde kendinden neler kattığını merak ediyorum doğrusu.

Sonuçta toparlayacak olursak... Neil Jordan’ın yeni sinema anlayışına kendini adapte etmekte güçlük çektiği gibi bir izlenime kapılmama neden olan bir film izledim derim ancak bu filmin bütünü için geçerli değil. Harika bir serim ve düğüm var ortada. Bu durumda ya yapımcı baskısı ya da senaryo içinde fazla kaybolmadan çıkışa ulaşma gibi bir düşünceyle de bu durum oluşmuş olabilir. Bu yine de filmi izlenilebilirlikten uzaklaştıramıyor.

Keyifli bir hafta dilerim.

Yorumlar