Grinç Filmi Yorumları ve Cinedb Eleştirisi

Grinç Filmi Afiş blank
 • 5,3 3
 • Kategori:

 • Yönetmen:

  Yarrow CheneyScott Mosier
 • Senarist:

  Tommy Swerdlow Michael LeSieur
 • Yapımcı:

  Christopher Meledandri, Janet Healy
 • Oyuncular:

  Benedict Cumberbatch, Cameron Seely, Rashida Jones, Pharrell Williams, Tristan O'Hare, Kenan Thompson
 • Ülke:

  ABD
 • Dil:

  İngilizce
 • Filmin Konusu:

  Bir mağarada, sadece sadık köpeği Max'la yalnız bir hayat süren Grinç, Who köyündeki komşularını sadece yiyeceği bittiği zaman görür. Her yıl Noel'de daha büyük, daha parlak ve daha gürültülü kutlamalarla huzurlu yalnızlığını bozmaktadır komşuları. Who sakinleri, bu yıl Noel'i üç kat daha büyük bir kutlamayla karşılayacaklarını ilan ettiklerinde Grinç, kendisi için biraz huzura ve sessizliğe kavuşmanın tek bir yolu olduğunu fark eder; Noel'i çalmak zorundadır. Bunun için de Noel gecesinde Noel Baba kılığına girmeye karar verir ve hatta işleri kızağını çekmesi için bezgin, uyumsuz bir geyiği kapana kıstıracak kadar ileri götürür. Bu arada Who köyünde bayram neşesiyle coşan Cindy Lou adındaki küçük bir kız, çok çalışan bekar annesine teşekkür edebilmek amacıyla Noel Baba'yı Noel gecesi ziyaretlerinde yakalama planları yapar. Fakat Noel yaklaşırken iyi niyetli planı Grinç'in kötülük dolu planıyla çakışma tehdidi altındadır. Acaba Cindy Lou, Noel Baba'yla nihayet tanışma amacına ulaşacak mı? Yoksa Grinç, Who'luların Noel neşesini sonsuza dek susturmak konusunda başarılı mı olacak?

Cinedb Eleştirisi

Dr. Seuss'un 1957’de kaleme aldığı illüstrasyon, “How the Grinch Stole Christmas" kitabının ana karakteriydi. Yeşil, huysuz ama sevimli sayılabilecek karakterimiz en son Jim Carrey'in canlandırmasıyla filme uyarlanmıştı. Aradan 18 yıl geçti ve Grinç aramıza animasyon olarak geri döndü.Dr. Seuss'un 1957’de kaleme aldığı illüstrasyon, “How the Grinch Stole Christmas" kitabının ana karakteriydi. Yeşil, huysuz ama sevimli sayılabilecek karakterimiz en son Jim Carrey'in canlandırmasıyla filme uyarlanmıştı. Aradan 18 yıl geçti ve Grinç aramıza animasyon olarak geri döndü.

Grinç'i Sherlock, Dr. Strange gibi yapımlardan tanıdığımız Benedict Cumberbatch seslendiriyor. Animasyon olmasından dolayı hedef kitlenin çocuklar olarak belirlendiği ülkemizde pek çok salonda gösterime dublajlı olarak giriyor film. Benedict Cumberbatch'ı dinlemek yerine Yekta Kopan'ın sesinden dinliyoruz Grinç'i.

Animasyonumuzun konusu kısaca şöyle;

Who kasabasından uzakta yaşayan Grinç; yeşil, şişman ve sabahları kalkmak için nedeni olmayan birisi. Tek dostu olan köpeği Max ile satranç oynuyorlar,  aynı masadan yemek yiyorlar. Kendi hallerinde yaşayıp gidiyorlar. Grinç; kasaba halkından hoşlanmazken, özellikle Noel zamanda daha çekilmez oluyor, iyice agresifleşiyor. Kendince sebepleri olan Grinç yeni yılı kutlamak üzere hazırlıklara başlayan kasabalıların yaşadığı sevinci kursaklarında bırakmaya karar veriyor, köpeği Max ve otlaktan çaldığı besili ren geyiği Fred ile bir olup kusursuz bir plan yapıyor. Amacı “Yılbaşını onlardan çalmak.”


Jim Carrey'in Grinç'ine kıyasla onu çekilmez yapan detaylar animasyonda yer almıyor. 2000’deki yapım karakteri derinlemesine işlerken 2018 yılı yapım görselliği ile öne çıkıyor. Orijinal hikayesine sadık kalmayı hedefleyen filmde, gerçek sayılabilecek sorunların yer almaması havada kalmasına neden oluyor. Kötü karakterlerin gerçekten kötüler değil de kalbi kırık olanlar olarak anlatılması filmin heyecanını düşürüyor. Dramatik yapının kurulması adına büyük bir engel, aşılması gereken sorun yahut karmaşık bir planın yer almayışı filmin ikinci yarısını hızlandırıyor.

Çocuklara hitap eden bir animasyon olarak bakıldığında, film yaş kitlesini tatmin edebilecek seviyede. Ama çocukları ile izlemeye gelen anne-baba, abla-abileri biraz hayal kırıklığına uğratıyor.  Aile kavramını, dostlarla yalnızlığın yenilebileceğini, nasıl gözükürse gözüksün herkesin hayatta ikinci bir şansı hak ettiğini anlatan filmde Max'in ne olursa olsun Grinç'in yanından ayrılmaması hayvan sevgisine ve sadakatine güzel bir değiniş oluyor.

“Horton Hears A Who" animasyonundan tanıdık gelen çizgilerin yer aldığı, (burada iki eserin de Dr. Seuss'un olmasının da etkisi var) artık klasikleşmiş hâle gelen karakterlerin bulunduğu animasyon, uzun zamandır animasyon izleyenlere pek hitap etmese de Noel'e kısa bir süre kalan şu zamanlarda çocuklarını filme götürmek isteyen aileler için güzel bir tercih olacaktır.

Unutmayın her ne olursa olsun tutku daima kalbimizin içindedir.

Keyifli seyirler dilerim...

 

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıştır.