Hababam Sınıfı Yeniden Film Afişi

Hababam Sınıfı Yeniden Filmi Eleştirisi

Sinemamızın en unutulmaz serisi olan, Rıfat Ilgaz'ın kaleminden çıkmış Hababam Sınıfı bir kez daha beyaz perdeye uyarlandı.

Hayatımıza Ertem Eğilmez yönetmenliğinde giren seri Tarık Akan, Münir Özkul, Kemal Sunal, Halit Akçatepe gibi unutulmaz isimlerin bir araya gelmesi ile bir efsane haline gelmişti. Hababam Sınıfı’nın sonraki yıllarda İlyas Salman’ın başrolü paylaştığı bir versiyonu da çekilmişti. 2004 yılında bu sefer Yeşilçam’ın unutulmaz oyuncu ve yönetmenlerinden Kartal Tibet; eski Hababam'dan hala hayatta olanlarla ve Mehmet Ali Erbil, Şafak Sezer, Mehmet Ali Alabora gibi isimlerle 3 filmlik yeni bir Hababam Sınıfı uyarlaması yaptı. Son olarak da Doğa Can Anafarta yönetiminde yepyeni bir Hababam Sınıfı versiyonu olan Hababam Sınıfı Yeniden bu hafta aramıza katıldı.    Hababam Sınıfı Yeniden filmini izleyip, yorumlarken hepimizin hafızalarında yer etmiş klasik Hababam Sınıfı filmlerinden ve kıyaslama yapmaktan olabildiğince uzak durmaya çalıştım. Filmin bu en modern uyarlamasında ana tema Özel Çamlıca Lisesi'nin karma eğitime geçmesi. Sınıfta ve yatakhanede kız öğrenciler ile erkek öğrenciler arasında başlayan hakimiyet mücadelesi ve bu iki grubun zamanla bir araya gelip gerçek bir Hababam haline gelmesi… Filmin oyuncu kadrosu hazırlanıp, karakter isimleri verilirken olabildiğince Rıfat Ilgaz'ın eserine ve ilk filme yakın kalınmış. Altan Erkekli; Mahmut Hoca karakterine andıran bir rolde. Ancak en son Bizi Hatırla filminde oldukça başarılı bir performansını izlediğimiz ve gözyaşlarımızı tutamadığımız Erkekli'nin ve karakterinin bu filmde biraz sönük ve güçsüz kaldığını söylemek mümkün. Filmde eğlence yükünü birçok diziden tanıdığımız, bugünlerde de Twitch platformu üzerinden yayıncılık yapan yetenekli oyuncu Fırat Albayram ve Ali Kundilli filmleri ile hayatımıza giren Sami Aksu çekiyor.
 
Hababam Sınıfı Yeniden tek bir açıdan bakmayı başarabildiğinizde gerçekten eğlenceli bir film. Filmin birçok yerinde kahkahalar atarak gülmek mümkün. Özellikle daha önce söylediğim gibi Sami Aksu'nun hayat verdiği Duba Nuri gibi karakterler üzerinden başarılı bir mizah işleniyor. Tatlı bir rekabet, kopya çekme mücadelesi, futbol sevgisi, başarılı bir şekilde modernize edilmiş öyküsü ile Hababam Sınıfı Yeniden filminde eğlenmek ve yer yer geçmiş filmlere ait bazı karakter ve sahneleri anımsamak mümkün. Ancak ne olursa olsun tıpkı 2004 denemelerinde olduğu gibi izleyici asla tamamen aklında kalan orijinal yapımdan kopamıyor ve maalesef aradığı orijinal ruhu bu yapımda da tam olarak bulamıyor.
 
Filmin üzerinde konuşulması gereken bir diğer konusu da mekanları ve yönetmenliği olsa gerek. Hababam Sınıfı Yeniden için bildiğimiz Özel Çamlıca Lisesi izlenimini vermek için epey uğraşılmış. Ancak film yemekhanesinden, yatakhanesine, sınıfından, avlusuna kadar maalesef hem klasik filmin hem de 2004 uyarlamasının gerisinde kalıyor. Buna benzer filmlerde alışık olduğumuzun aksine dar açılı objektiflerin sık kullanılması da eklenince yapıma görsel olarak da bir Hababam Sınıfı filmi olarak bakamıyorsunuz. Uzun lafın kısası Hababam Sınıfı Yeniden ülkemizde vizyona giren ve komedi filmi olduğunu iddia eden pek çok yapımdan daha başarılı ve eğlenceli bir film. Ailecek keyifli vakit geçirilebilir. Ancak bir Hababam Sınıfı filmi olarak öneremem. Hababam Sınıfı uyarlamalarının devam etmesinin mantığı tartışılırken tarafımı belirlemeye çalışıyor ve aklımdaki o en orijinal Hababam Sınıfı'nı koruyorum. Belki de bu yapım Ilgaz'ın unutulmaz eserine yapılan son ve modern bir veda dokunuşu olmalı.
 

Yorumlar