Halkın Seçimi Nomadland Oldu

Halkın Seçimi Nomadland Oldu

45. Toronto Film Festivali kapsamında çeşitli kategorilerde ödüller sahiplerini buldu. Halkın Seçimi Ödülü'nü dram filmi “Nomadland“ kazandı.

45. Toronto Film Festival, bu sene 10-19 Eylül tarihleri arasında gerçekleşti. Festivalde çeşitli kategorilerde sinemanın en iyileri ödüllerini aldı. Toronto Film Festivali'nin en önemli özelliği, kazananların halk tarafından belirlenmesi, bu noktada sinemaseverler hangi filmin ya da oyuncunun ödül alacağında söz sahibi oluyor. Bu sene Halkın Seçimi Ödülü ile en iyi film olarak Chloé Zhao imzalı 2020 yapımı "Nomadland" ön plana çıktı.

"Nomadland" Ödüle Doymadı

Yönetmenliğini Chloé Zhao'nun üstlendiği, başrolünde ise Frances McDormand'ın bulunduğu dram filmi "Nomadland" uluslararası festivallerdeki başarısıyla Oscar yarışındaki konumunu güçlendiriyor. Filmde ekonomik kriz nedeniyle her şeyini kaybeden ve karavanıyla Amerika'nın batısına doğru yolculuğa çıkan bir kadının hikayesi anlatılıyor. Dikkat çekici hikayesi ile  "Nomadland" önce 77. Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan'ı kazandı. Şimdi ise 45. Toronto Film Festivali'nde büyük ödülün sahibi oldu. Filmin uluslararası çaptaki bu başarısı, filmi Oscar Ödülleri için güçlü bir aday haline getiriyor.

Bilindiği üzere Toronto Film Festivali'nde Halkın Seçimi Ödülü'nü kazanan filmler, Oscar Ödülleri'nde ön plana çıkan adaylar arasında yer alıyor. Geçen sene Halkın Seçimi Ödülü'nü kazanan Jojo Rabbit, Oscar Ödülleri'nde "En İyi Film" kategorisinde aday gösterilirken aynı zamanda "En İyi Uyarlama Senaryo" dalında Oscar kazanmıştı. Benzer şekilde daha önce Halkın Seçimi Ödülü'nü kazanan Green Book, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, La La Land gibi filmler Oscar’da büyük başarı yakalamıştı.

Kadın Sinemacılar Zirvede

Toronto Film Festivali'nde ödül alan filmlerin yönetmenlerinin kadın olması dikkatlerden kaçmadı. Cinsiyet eşitsizliğine karşı mücadelede, sinema dünyasından da büyük adım atılmış oldu. Büyük ödülü kazanan yönetmen Choé Zhao'yu Regina King'in "One Night in Miami" ve Tracey Deer'in "Beans" filmleri izledi.

45. Toronto Film Festivali Ödülleri

Halkın Seçimi: Nomadland – Chloé Zhao

Halkın Seçimi-Belgesel: Inconvenient Indian – Michelle Latimer

Gece Yarısı Çılgınlığı Halkın Seçimi: Shadow in the Cloud – Roseanne Liang

En İyi Kanada Filmi: Inconvenient Indian – Michelle Latimer

En İyi Kısa Film (Kanada): Benjamin, Benny, Ben – Chloé Robichaud

2020 Changemaker Ödülü: Black Bodies – Kelly Fyffe-Marshall

Yorumlar