Hayaletler Filmi Venedik'ten Ödülle Döndü

Hayaletler Filmi Venedik'ten Ödülle Döndü

Azra Deniz Okyay'ın “Hayaletler“ isimli filmi, 77. Venedik Film Festivali'nde ödüle layık görüldü.

Bu sene 77. Venedik Film Festivali, 2 - 12 Eylül tarihleri arasında gerçekleşti. Festivalin son günü ise hem kapanış hem de ödül töreni düzenlendi. Genç yönetmen Azra Deniz Okyay'ın "Hayaletler" isimli filmi, Venedik Film Festivali'nin Eleştirmenler Haftası seçkisinde Büyük Ödül'e layık görüldü. Azra Deniz Okyay, 5.000 Euro değerindeki ödülünü, Variety'nin eleştirmenlerinden Jay Weissberg'ün elinden aldı.

Kadın Sanatçılar Ödülleri Topladı

77. Venedik Film Festivali - Eleştirmenler Haftası kategorisinde Azra Deniz Okyay'ın yanı sıra iki kadın yönetmenin de ödül alması dikkatlerden kaçmadı. Ukraynalı yönetmen Natalya Vorozhbit, "Bad Roads" filmi ile Vernola Film Club ödülüne layık görüldü. Amerikalı Celine Held ve Logan George ikilisi ise "Topside" filmleri ile En İyi Teknik Katkı Ödülü'nün sahibi oldu.

Filmin Konusu

"Hayaletler" filminde elektriklerin saatlerce kesilmesi sonucunda yolları kesişen dört insanın başından geçenler anlatılıyor. Şehirde elektrik kesintisinin devam ettiği bir gün, filmin kahramanlarının yolu kesişir. Didem, hip hop dansçısı olmanın hayalini kuruyordur. Raşit, kentsel dönüşümün fırsatçılarından birisidir. İffet, belediyede temizlik görevlisi olarak çalışmaktadır. Ela ise çocuklara gönüllü bir şekilde film dersi vermektedir. Elektrik kesintisi, İstanbul'un Sucular semtinde yaşayan bu dört insanın yollarını kesiştirecek ve hayatları değişecek.

Hayaletler Film Ekibi

"Hayaletler" filminin başrolünü Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar ve Emrah Özdemir paylaşıyor. Filmin yönetmenliğini Azra Deniz Okyay üstlenirken, Dilek Aydın projede yapımcı olarak görev alıyor.

Yorumlar