Hayvan Mezarlığı Film Afişi

Hayvan Mezarlığı Filmi Eleştirisi

Modern korku edebiyatının şüphesiz en başarılı isimlerinden biri olan Stephan King imzalı “Hayvan Mezarlığı” ilk yayınlandığında büyük yankı uyandırmıştı.

Yerli mitler ve efsanelerle süslediği eserin her köşesinde bir unsur sinir uçlarınızı uyandırıyor da denebilir. Daha önce de sinema ve televizyon için uyarlamaları yapılan romanın son ürünü Kevin Kölsch, Dennis Widmyer imzası taşıyor. İkiliyi daha önce korku-gerilim filmlerinin yönetmen koltuğunda görmeye alışığız ancak “hayvan mezarlığı” ile gerçek bir başarı elde edecekler gibi gözüküyor.
Başrolde Jason Clarke’ı izliyoruz. Oyun olarak her zamanki gibi tatmin edici bir üslup ortaya koymuş olsa da onu da gölgede bırakan isimler mevcut. Özellikle “Gage”  karakterini canlandıran isimler Hugo Lavoie ve Lucas Lavoie belki de bunu bir işten ziyade oyun olarak yapan ve zaten her gün kendi filmini kafasında çeken ve canlandıran çocuklar olarak harika bir oyun ortaya koymuşlar. O doğallık ve masumiyet filme derinlik katmanın yanı sıra filmin gerilim unsuruna da katkı sağlıyor.
Ses miksajı ve müzik kullanımında güzel bir sonuç alınsa da sürekli arka plandan gelen fısıltılar ve efekt beslemelerinin oldukça banal kaçtığını da söylemek gerekiyor.
Dramatik yapı ve hikâyenin ilerlemesi, oyundaki sürekli aksiyon ve seyirciyi dinç tutan sahneler bize canlı bir film izletti. Kendi içinde tutarlı olarak görüyorum. Korku sinemasına gönül vermiş seyircilerin hoşuna gidecek bir film olduğundan şüphem de yok ancak benim gibi biraz farklı bakış açıları arayan, -gerilim sineması için bu durum pek geçerli olmayabilir- korku filmi dendiğinde cinli perili şeylerden ziyade daha derin metafizik; belki işin içine hafiften felsefik bir yaklaşımın da girdiği filmler ilgi çekici olacaktır. Bu tarz filmlerden oluşan bir listeyi hazırlayıp yakında sizlerle paylaşacağız. Hafta sonu planınızda sinemaya zaman ayırıp Hayvan Mezarlığı’nı izleyin derim. En azından bayağı konulu ama başarılı bir film izledim dersiniz veya Shazam’a gidip hayatınızdan birkaç saati heba edersiniz... İşin şakası bir yana; ne olacak bu DC Cinematic’in hali? O da başka bir yazıda diyelim.
Keyifli bir hafta sonu dilerim,
Perdenizden umut eksilmesin...

Yorumlar