Hedefim Sensin Film Afişi

Hedefim Sensin Filmi Eleştirisi

Filmi izledikten sonra yazısını yazmak için bir süre beklemeyi tercih ettim. Çünkü “Türk filmi hem de komedi, hemen gömelim” durumu yaşansın istemedim.

Kabul ediyoruz ve hemfikiriz çok başarılı işler çıkmıyor, sinemamızda, komedi adına ama hemen yermek, ötelemek de gerekmiyor. Sonuçta sanat amaçlı olmaktan ziyade ticari amaçla yapılan filmler bunlar. Yazıyı yazarken de baz aldığım durum ticari amaçlı güldürebilmiş olup olmadığı oldu.

Filmin yönetmen koltuğunda sadece komedi işlerinde çalışan Kıvanç Baruönü var. Daha öncesinde Patron Mutlu Son İstiyor, Kocan Kadar KonuşKocan Kadar Konuş DirilişGörümce, Arif V 216 filmleri ile izleyicilerin beğenisini kazanmıştı. Bkm ve Cj Entertainment Türkiye ortak yapımı olan film Zekeriya Taştan isimli bir çiğ köftecinin başına gelen komik olayları anlatıyor. Genç bir adam olan Zekeriya Taştan, İstanbul’da geçimini çiğ köfte satarak sağlamaktadır. Bir gün hiç olmayacak bir yerde hiç olmayacak bir söz söyler ve ortalık karışır. Ve çareyi kaçmakta bulur, rotası Gökçeada’dır. Gökçeada’ya gelmesiyle hem kendisinin hem de etrafındakilerin hayatlarında değişime neden olur.  

Oyuncu kadrosunda başta Ata Demirer olmak üzere hemen hemen her filmde beraber çalıştıkları Demet Akbağ ve Tarık Ünoğlu yer alıyor.  İlker Aksum canlandırdığı karakter ile öne çıkan bir diğer isim oluyor. Ata Demirer’in her filmde olan saf, samimi biraz da sakar insan tiplemesi bu filmde de karşımıza çıkıyor. Seyircinin sevdiği alışık olduğu bir tip ile karşımıza gelmesi risksiz bir adım oluyor. Demet Akbağ ve Tarık Ünoğlu için seçilen roller ise üzerlerine tam oturuyor.  

Türkleri güldürmek söz konusu olunca başvurulan ilk yol küfür etmek oluyor. Nedenini bir türlü anlayamadığım bir durum bu. Ne yazık ki film sektöründeki herkes bu yolu kullanıyor. Ata Demirer’i herkesten bir nebze ayıran yanı küfre başvurmadan güldürmeyi tercih etmesiydi ama bu filmde tercihini değiştirmiş gibi duruyor. Bunu bilinçli yaptığını da birkaç defa tekrar eden “ –Küfür yok, küfür yok…” repliğinden sezebiliyoruz.

Bakıldığında Eyvah Eyvah serisinin üzerine bir artının koyulmadığı film Ata Demirer’in filmlerini sevenlere güzel zaman geçirecekleri bir tercih oluyor.  Yeniden Çanakkale’ye gitmek isteyenler, havalar soğurken yaz havasını bir kez daha almak isteyenler, Ata Demirer filmleriyle keyif bulanlar Hedefim Sensin filmi şarkılarıyla, oyunculuklarıyla, görselliğiyle sizleri bekliyor.

Yakın bir tarihte Ata Demirer; asla kabalıktan ve kara komediden taraf olmadığını, daha naif bir komedi tarzı işlemeyi tercih ettiğini belirtmişti. ''İnsanların irite olduğu şeylerin şakasını yapmam. Dışkı şakaları, burun karıştırma, gaz çıkarma gibi kaba komedinin alanına giren her şeyden uzak duruyorum. Karşındakini aşağılayarak kaba mizah yapmayı hiç sevmiyorum''

 

Yorumlar